'Hizbullah, İsrail sınırına yerleşti'

'Hizbullah, İsrail sınırına yerleşti' .18802
  • Giriş : 16.02.2008 / 13:35:00

Lübnan'da yayımlanan Essafir gazetesi, Hizbullah'ın İsrail sınırına 50 bin eylemcisini yerleştirdiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin internet sitesindeki habere göre, gazetenin haberinde, Hizbullah'ın ayrıca üst düzey komutanı İmad Mugniye'nin öldürülmesinden sonra güney Lübnan'da üst düzey alarm durumuna geçtiği belirtildi.

Haberde, Hizbullah'ın, bölgede son günlerde sosyal ve siyasi amaçlar için belirlediği tüm binaları boşalttığı da kaydedildi.

Bu arada bir başka Lübnan gazetesi de Lübnanlı yetkililerin, Hizbullah'ın yakın zamanda İsrail'e karşı ciddi misilleme yapacağına inandığını bildirdi.

Hizbullah'la bağlantısı olan El Ekber gazetesinin haberinde, bu olasılığın, Hizbullah, İran ve Suriyeli yetkililer arasındaki yoğun müzakerelerde ortaya atıldığı belirtildi.

Hizbullah'ın yanı sıra muhtelif Filistinli örgütlerin de üst düzey alarm durumuna geçtiği kaydedildi.

Haberde, Mugniye suikastını soruşturan Suriyeli yetkililerin, suikastta "Arap ülkelerinde faaliyet gösteren resmi güvenlik teşkilatlarının" parmağı olduğundan şüphelenildiği de ifade edildi.

Hizbullah'ın üst düzey komutanlarından Mugniye, salı akşamı Suriye'nin başkenti Şam'da öldürülmüştü. Mugniye'nin, kendi bulunduğu aracın infilak etmesi sonucu değil, aracının yakınındaki bomba yüklü başka bir aracın uzaktan kumandayla infilak ettirilmesi sonucu öldüğü belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious