Hizbullah, İsrail'e kök söktürüyor!

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

İsrail’in kara harekâtında milim ilerleme yok, bunun sebebi Hizbullah’ın anti tank füzeleri oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail’in 19 Temmuz’dan bu yana kara saldırılarında kullanmaya başladığı dördüncü kuşak ve en ileri teknolojiye sahip olduğu varsayılan Merkava tankının önemli ölçüde etkisiz hale getirilmesiydi. Gelen bilgilere göre, Hizbullah tarafından Rus yapımı Metis-M ve Avrupa yapımı Milan anti tank füzeleri sayesinde 40’tan fazla Merkava tankı tahrip edildi ve mürettebatı da öldürüldü ya da yaralandı. 5 Ağustos Cuma günü AP, sadece 2 Ağustos Çarşamba ile 3 Ağustos Perşembe günleri arasında Hizbullah savaşçılarının üç Merkava tankına anti tank füzesi ateşlediğini duyurdu. Habere göre, tanklar anında parça parça oldu ve 7 kişilik asker grubu öldürüldü.

İsrail ordusuna göre, yine AP’nin aktardığı bilgiler ışığında, İsrail yapımı -dağların çeliği- Merkava tankları İsrail askerî kabiliyetinin kaynağı olarak övülmektedir. Bu övünmeye rağmen, Hizbullah’ın anti tank füzeleri tarafından, güvenli kaynaklara göre, rutin bir şekilde yok ediliyor ve günde ortalama her iki Merkava tankından biri imha ediliyor. Hizbullah savaşları tarafından sağlanan bu ileri süreç, bir yandan İsrail’i Lübnan sınırları içinde maksimum 5 millik yatay bir düzlem içine sıkıştırdı. Ve diğer taraftan da İsrail’in Güney Litani Nehri’ne ulaşımına mani oldu (İsrail-Lübnan sınırından 18 mil ötede). İsrail, 19 Temmuz’dan bu yana ordusunun sınırlardan iki mil ötedeki iki köyü içeren Bint Cabil’i kontrol ettiğinin reklamını yapıyordu.

İsrail tankları yerle bir

Bugün 10 Ağustos ve İsrail hâlâ Bint Cabil’in kenar mahallesindeki Dibil köyünde Hizbullah savaşçıları ile sert ve şiddetli çatışmalardan bahsediyor. Bu direniş, Hizbullah’ın üretim kalitesi yüksek anti tank füzeleri kullanması nedeniyle mümkün olmuştur. Son günlerde, Hizbullah’ın son iki haftadan fazla bir süredir Metis-M ve Milan anti tank füzelerini tadil ettiği yönünde spekülasyonlar ve söylentiler yayılmaya başladı. Söz konusu bu teori ve anekdotların Hizbullah tarafından resmî olarak doğrulanmamasına rağmen Hizbullah’ın askerî kabiliyetini geliştirme tutkuları göz önünde bulundurulduğunda gerçek olma ihtimali çok yüksek.

AP’nin bölgeden geçtiği haberler ve Jane’in Defense Weekly Dergisi, aralarında Golani tugayından elit askerlerin de bulunduğu 75 İsrailli askerin Hizbullah’ın sofistike füzeleri aracılığıyla Merkava tankları içinde öldürüldüğü tahminlerinin yapıldığını açıkladı. Metis ve Milan anti tank füzelerini kullanma taktiği, İsrail’in neden kara saldırısını ertelediği yönündeki soruların da cevabını vermiş oluyor. İlk haftadan beri sürdürülen günlük ve saatlik bombalara rağmen İsrail hükümetinin 19 Temmuz’da kara saldırısını başlatarak yanlış bir hesap yaptığını da kanıtlamış oldu. 5 Ağustos tarihinde BBC televizyonundaki bir röportajında Gardner’ın da öfkeli bir biçimde haykırdığı gibi, İsrail’in, “feci hataları” onun 28 günü geride bırakan şiddetli hava saldırıları boyunca İsrail’in Lübnan içindeki enformasyon ve istihbaratında da bütüncül bir başarısızlığı gösteren bir domino etkisi oluşturdu. İsrail’in, Hizbullah ile savaşta somut bir bilgi ve istihbarat elde etme eksikliği, muhtemelen her cephede devasa kayıplara neden oldu.

İsrail, Hizbullah lehine propaganda savaşını da kaybetti. Çünkü, uluslararası toplumdan çok daha önce, etik açıdan ölümcül bir krizin içine düşmüş durumda. İsrail’in Lübnan’da insanlığa karşı işlediği katliamlar ve suçlar tüm dünyayı şoke etti. Şimdi burada Amerika’da yükselen soru, İsrail’in karada herhangi bir şey başarıp başarmadığıdır. Hizbullah ile kara savaşının başladığı 19 Temmuz’dan bu yana İsrail ordusunun yatay saldırı alanı tümüyle felaket oldu. Hizbullah’ın Rus Mietleri ve Avrupalı Milan anti tank füzeleri İsrail’in Merkava’larını delip geçiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious