Hizbullah, Lübnan hükümetinden çekildi

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Lübnan'ın Şii partileri Hizbullah ve Emel, bugünkü görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından hükümetten çekildiklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hizbullah ve Emel hareketleri, hükümetteki ağırlığının veto yetkisine sahip olacak şekilde artırılmasını talebinin kabul görmemesi üzerine hükümetten çekildi. Suriye ve İran'ın desteklediği bu partiler, Başbakan Fuad Sinyora'nın 24 üyeli hükümetinde 5 bakana sahipti. Partilerin yaptığı ortak açıklamaya göre; dışişleri, tarım, sağlık, enerji ve çalışma bakanları görevlerinden istifa etti. Hükümetin feshedilmiş sayılması için en az 9 bakanın istifa etmesi gerekiyordu.

İsrail saldırıları sırasında gösterdiği direnişle Lübnan halkı ile Arap ve İslam alemi üzerinde prestij kazanan Şii Hizbullah örgütü, bu avantajı siyasî güce dönüştürmek istiyor. Hizbullah, taleplerinin kabul edilmemesi halinde, hükümeti seçimlere zorlamak için gösterilere başlama tehdidinde bulunmuştu. Şii örgüt, Başbakan Fuad Sinyora'yı İsrail'le savaşta Hizbullah'a arka çıkamamak, ABD ve İsrail'in örgütün silahızlandırılması taleplerini desteklemekle suçluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious