Hizbullah ağır kayıp verdirdi

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

İsrail’in, Güney Lübnan’a yönelik operasyonu, 27. gününe girdi. Hizbullah ise düzenlediği füze saldırılarında İsrail’e en ağır askeri kaybını verdirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hizbullah füzeleri İsrail’in Hayfa kentinde sivilleri de vurdu. 5-6 roketin yerleşim birimine isabet ettiği, 3 kişinin öldüğü, yaklaşık 20 kişinin de yaralandığı bildirldi.

Şehir merkezindeki farklı yerlere 6 füze isabet ettiği, füzelerin bir binanın tamamen çökmesine neden olduğu belirtildi. Tamamen çöken binada bir aileden bir kadının öldüğü, diğerlerinin yaralandığı kaydedildi.

Şu ana kadar hastaneye getirilen yaralıların sayısının 20 olduğu, enkaz altında da kalanlar olabileceği belirtildi. Kurtarma ekipleri enkaz kaldırma çalışması yapıyor.

Füzelerin 220 milimetrelik füzelerden olduğu söyleniyor. Görgü tanıkları, bunların doğrudan şehir merkezine isabet eden ağır hasar veren füzeler olduğunu belirtiyor.

İsrail’in başkent Beyrut ve Güney Lübnan’a yönelik bombardımanı da sürüyor.

Önceki gün 6’sı asker toplam 18 Lübnanlı İsrail saldırılarında yaşamını yitirdi.

İsrail ordusu iki askerinin kaçırılmasında rol oynayan bir Hizbullah gerillasının da yakaladığını duyurdu.

İSRAİL’DEN KANA’YA HAVA SALDIRISI

İsrail savaş uçaklarının Lübnan’ın Kana kasabasına saldırı düzenlediği belirtildi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, İsrail’in Hayfa kentine düzenlenen füze bombardımanının ardından 3 saatten az bir sürede Kana kasabasındaki füze fırlatıcılarını yok ettiği kaydetti.

Uçakların ayrıca Sur kentinin kuzeyindeki ikinci bir füze fırlatma yerini de yok ettiği belirtildi.

BLAIR CHIRAC İLE GÖRÜŞTÜ

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Lübnan’daki savaşı sona erdirmek için yapılan diplomatik çabalar çerçevesinde Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile görüştü.

Chirac’ın bir sözcüsü, Cumhurbaşkanının Blair ile telefonda yaptığı görüşmede, BM karar tasarısını ele aldığını kaydetti.

Sözcü, Chirac’ın görüşmede, “bütün tarafların endişelerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini” vurguladığını belirtti.

Sözcü, “Amacımız, bütün tarafların itibar ettiği siyasi bir anlaşmayla, gecikme olmadan, uzun ömürlü bir ateşkese ulaşmaktır.

Fransa herkesi sorumluluk almaya çağırıyor” dedi. Blair, Chirac’tan önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı George W. Bush ile görüşmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious