Hizbullah bize yardım edecek

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, İsrail saldırılarıyla harap olan ülkesinin yeniden imarı için Hizbullah'la birlikte çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkent Beyrut'taki Büyük Saray'da basın toplantısı düzenleyen Fuad Sinyora, İsrail'le 34 gün devam eden savaşta milyarlarca dolar zarara uğrayan ülkesine yapılacak dış yardımlarla ilgili değerlendirmede bulundu. Yurt dışından gelen yardımların eşit bir şekilde paylaştırılması konusunda esas sorumlunun hükümet olduğunu ve hükümetin bu konuda bir mekanizma oluşturduğunu söyleyen Sinyora, komisyona başvuran her savaş mağduruna destek vereceklerini vurguladı. Sinyora, özel yardım kuruluşları ile devlet yardımlarını ayıracaklarını ve Lübnan halkına gelecek en küçük yardımı dahi kabul edeceklerini dile getirdi.

İsrail saldırıları sonucu en büyük yıkıma maruz kalan Güney Lübnan'ın yeniden inşası konusunda Hizbullah'la ortak hareket ettiklerini açıklayan Lübnan Başbakanı, örgütün evleri yıkılan ve savaşta zarar görenlere yardım etmeye başladığını hatırlattı. Sinyora, Hizbullah'ın zaten hükümetlerinin parçası olduğuna değinerek, "Biz, Hizbullah'la sürekli irtibat halindeyiz. Onların da fikirlerini soruyoruz, onlarla ortak hareket ediyoruz" dedi.

Başbakan Sinyora, ABD'den ne tür bir yardım beklediklerinin sorulması üzerine şunları söyledi: "ABD bize 230 milyon dolar insanî yardım sözü vermiştir. Ancak isterse daha fazlasını yapabilir. Lübnan'daki İsrail işgalinin bir an önce sona ermesi için siyasî baskı yapabilir. Lübnan halkı, bu haksız muameleyi hak etmiyor"

"ULUSLARASI GÜCÜ HEMEN İSTİYORUZ"

Ülkesinde konuşlandıralacak uluslararası gücün en kısa zamanda gönderilmesini talep eden Fuad Sinyora, güvenliğin sağlanmasında ise Lübnan ordusunun yetkili olduğunu vurguladı. Birleşmiş Milletler'in 1701 sayılı kararı uyarınca gönderilecek birliklere özel statü verilmeyeceğini bildiren Sinyora, ülkenin güneyinde bulunacak silahlara Lübnan ordusunun el koyacağını ifade etti. Ordunun gerekirse ev ev arama yapma yetkisi olduğunu dile getiren Sinyora, " Lübnan ordusu benim evime girip arama yapma yetkisine dahi sahiptir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious