Hizbullah çözüm peşinde

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Hizbullah, krizin çözümü için Suudi aracılığı arıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hizbullah'ın, Lübnan'daki siyasi krizin çözümü için Suudi Arabistan'ın arabulucu bir rol oynayabileceğine inandığı belirtiliyor. Suriye yanlısı diğer beş bakanla birlikte Kasım ayında istifa etmeden önce Başbakan Fuad Sinyora hükümetinde Enerji Bakanı olan Muhammed Fneyş, Hizbullah'ın iki numaralı ismi olan Şeyh Naim Kasım ile birlikte Aralık ayı sonunda Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile görüştüklerini söyledi.

Es-Sefir gazetesine konuşan Muhammed Fneyş, "Suudi Arabistan, özellikle liderler konusunda tarafsız olduğunu açıkladığı için Lübnanlılar arasında arabulucu rolü oynayabilir" dedi. Suudi Kralı Abdullah ile Cidde'de görüştüklerini aktaran Fneyş, görüşmeye çok kalabalık bir Suudi heyetinin katıldığını belirtti.

Toplantının olumlu bir ortamda geçtiğini aktaran Fneyş, özellikle "Hizbullah ve Kral arasındaki yakınlaşmanın önemli olduğunun" altını çizdi. Fneyş, toplantının "Kral ve Hizbullah arasında bu türden ilk görüşme" olduğunu ifade etti. Şii politikacı Fneyş, Suudi Arabistan'ın Şiiler ve Sünniler arasındaki anlaşmazlığı sona erdirebileceğini kaydetti.

Lübnan'da Şam ve Hizbullah destekçileri ile bazı Hıristiyan gruplardan oluşan muhalefet, Sinyora hükümetini devirmek için bir aydan fazla süre oturma eylemi düzenlemişti. Sünni olan Sinyora hükümeti, Riyad ve Batı tarafından destekleniyor. Son olarak da Başbakan Erdoğan önceki gün Lübnan'a gelerek Sinyora ile görüşmüş ve "bir talep olması halinde Ortadoğu'da seve seve arabuluculuk rolü üslenebileceklerini" söylemişti. Muhalefet bir birlik hükümeti kurulmasını ve bu hükümette kendisine veto hakkı verilmesini istiyor. Aynı zamanda 6 bakanın istifasından dolayı şu anki hükümetin yasal olmadığını savunuyor.

Suudi Arabistan, Lübnan'da Suriye karşıtı Sünni bloğa olan desteği ile biliniyor. Hizbullah'ın, İsrail geçtiğimiz yaz Lübnan'a girmesine de yol açacak şekilde sınırı geçerek iki İsrail askerini kaçırmasını Suudi tarafı "macera" olarak nitelemişti. Parlamentodaki Suriye karşıtı bloğun lideri Saad Hariri'nin babası olan ve 2005'te suikast sonucu öldürülen Refik Hariri de hem Lübnan hem de Suudi Arabistan vatandaşıydı. Suudi Arabistan'daki inşaat faaliyetleri yürüten Hariri, bu yolla birçok para kazanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious