Hizbullah davasında karar açıklandı

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Terör örgütü Hizbullah'ın sözde üst düzey yöneticilerinden Hacı Bayancuk'un da aralarında bulunduğu tutuklu 4 sanık, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır 6 Nolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, tutuklu sanıklar Hacı Bayancuk, Fadıl Şani, Remzi Kaçar ve Aydın Dağlı ile avukatları hazır bulundu.

Sanık avukatları, daha önceki duruşmalarda söylediklerinin dışında ekleyecek bir konu olmadığını belirtirken, sanıklar da tahliyelerini istediler.

Mahkeme heyeti, verdiği kısa aradan sonra açıkladığı kararda, sanık Aydın Dağlı'yı Türk Ceza Yasası'nın (TCY) 146/1 maddesi uyarınca, ''Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışymak'' suçlamasıyla müebbet ağır hapis cezasına çarptırırken, ''örgüt üyeliği'' maddesini düzenleyen yasanın 314/2. maddesi uyarınca sanıklar Hacı Bayancuk'u 15 yıl, Remzi Kaçar'ı 7 yıl 5 ay ve Fadıl Şani'yi ise 6 yıl 3 ay ağır hapis cezasına çarptırdı.

Hazırlanan iddianamede, sanıklar Hacı Bayancuk, Aydın Dağlı ve Remzi Kaçar için TCY'nın 146/1 maddesi uyarınca müebbet hapis cezası, diğer sanık Fadıl Şani için ise yasanın örgüt üyeliğini düzenleyen 314/2. maddesi uyarınca 15 yıla dek hapis cezası isteniyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious