Hizbullah gövde gösterisi yaptı ve İsrail'i tehdit etti...!

  • Giriş : 15.08.2007 / 12:02:00

Ortadoğu'yu geçen yaz kana bulayan İsrail - Lübnan Savaşı'nın üzerinden bir yıl geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

33 gün süren ve binden fazla sivilin ölümüyle sonuçlanan savaşın yıldönümünde, Hizbullah gövde gösterisi yaptı ve İsrail'i tehdit etti.

Hizbullah lideri Nasrallah, İsrail'e seslenerek, "Lübnan'a yeni bir savaş size pahalıya mal olur" tehdidinde bulundu.

Hizbullah militanlarının geçen yaz iki İsrail askerini kaçırmasının hemen ardından İsrail savaş için harekete geçmişti.

İsrail, Hizbullah'a, Lübnan'ı 33 gün boyunca bombalayarak karşılık verdi. Savaşın bilançosu ağır oldu.

Çoğu sivil binden fazla Lübnanlı ile 109'u asker, 150 İsrailli öldü. İsrail ordusu, düzenli bir Ordu olmamasına karşın Hizbullah'ı yenilgiye uğratamadı.

Savaş BM gözetiminde sona erdi. Ama iki ülke arasındaki tansiyon hala yüksek.
Savaş sonrasında İsrail Başbakanı Ehud Olmert siyasi hayatının en zorlu dönemini geçirdi. Savaş kararı ile ilgili hata yapılmış olabileceğini üstü örtülü olarak kabul etti.

Olmert, savaşı araştırmak için kurulan soruşturma komisyonuna ifade vermek zorunda kaldı.

Lübnan siyaseti ise hala karışık. Hariri suikastı soruşturması için özel mahkeme kurulması kararına Hizbullah mensubu bakanların olmadığı bir toplantıda onay verilmesi siyasi krizi derinleştirdi.

Hizbullah ise silahsızlanmayı reddediyor. Geçen yıl kaçırılan iki İsrail askerini de hala elinde tutuyor.

NASRALLAH'TAN İSRAİL'E TEHDİTLER

Savaşın birinci yıldönümünde Hizbullah bir kez daha gövde gösterisi yaptı. Hizbullah yandaşları başkent Beyrut'un güneyindeki Şii mahallesinde toplandı.

İsrail tarafından tehdit edildiği için gizlenen Hizbullah lideri Hasan Nasrallah toplantıya katılanlara alana yerleştirilen dev ekrandan seslendi.

Hizbullah lideri, İsrail'e seslenerek, "Lübnan'a yeni bir savaş size pahalıya mal olur" tehdidinde bulundu.

Nasrallah, bir saat kadar süren konuşmasında, "Siyonistler, Lübnan'a saldırmayı düşünüyorsanız, bölgenin kaderini ve savaşın akışını değiştirecek bir sürpriz yaparım. Lübnan'a yeni bir savaş, size pahalıya mal olur. Tıpkı Ağustos 2006'da kazandığımız gibi, burada, Lübnan'da bir direniş, bir Ordu ile aşağılanmayı reddeden ve bir tek Allah'tan korkan bir halk var" ifadesini kullandı.

İsrail tarafından ölümle tehdit edildiği için yer altında yaşayan veinsan içine çıkmayan Nasrallah en son 22 Eylül 2006'ta halk arasına çıkmıştı.

Lübnan ordusu mülteci kampını bombalıyor

Bu arada Lübnan ordusunun Filistin mülteci kampı Nahr El Bared'deki operasyonları yaklaşık 3 aydır sürüyor. El Kaide yanlısı Fethül İslam ordusu militanlarıyla askerler arasında yoğun çatışmalar yaşandı.

Lübnan ordusu, Fethül İslam mevzilerini havadan ve karadan vuruyor. Nahr El Bared, iç savaş yıllarından beri şiddetin hız kesmediği en sorunlu kamplardan biri. Ordunun operasyonları yaklaşık 3 aydır sürüyor.

Operasyonun başından beri 136 asker ve 60'dan fazla militanın öldüğü belirtiliyor. Ancak uluslararası kurumların kampa girişi yasak olduğu için kaç kişinin öldüğü tam olarak bilinmiyor.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious