Hizbullah hardiskleri 6 yıl sonra mahkeye gönderildi

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Hizbullah ana davasında her duruşmada talep edilen Beykoz Operasyonu'nda ele geçirilen hardisklerin çözümü 6 yıl sonra mahkemeye geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'da 6 yıldır devam eden Hizbullah'ın 25 sanıklı ana davasına devam edildi. DGM'ler yerine bakan Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına tutuklu 25 sanık ve 6 müdafi avukat katıldı.

Hizbullah ana davasında 6 yıldır istenen Beykoz Operasyonu'nda ele geçirilen hardisklerin çözümü mahkemeye gönderildi.

Beykoz Operasyonu'nda ele geçirilen 41 bilgisayar hardiskten kurtarılan 24'ü İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından çözüm için Amerika Birlik Devletleri'ne gönderilmişti. ABD'ye gönderilen 24 hardiskin çözümü 6 yıl aradan sonra mahkemeye geldi.

Müdafi avukatlar, hardisklerin ABD'de çözülmesini eleştirirken, bugüne kadar çözümü yapılan CD, hardisk ve video kasetlerinin çözümlerinin birer kopyasının kendilerine verilmesini talep etti.

Müdafi avukatları "Müvekkilerimizin tutuklulukta geçirdikleri süre, alacakları ceza süresini geçmiş bulunmaktadır" gerekçesiyle sanıkların tahliyelerini istedi.

Mahkeme heyeti duruşmaya 5 dakika ara verdikten sonra hardisklerin çözümlerinin incelenip beyanda bulunulması için süre verilmesine ve bir kısım eylem evrakının tasdiklenmesi için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İstanbul Beykoz'da, 17 Ocak tarihinde düzenlenen ve elebaşı Hüseyin Velioğlu'nun öldüğü operasyonda sağ yakalanan örgütün üst düzey sorumluları Edip Gümüş ve Cemal Tutar'ın da aralarında bulunduğu sanıklar 2000 yılında Diyarbakır DGM'de yargılanmaya başlanmıştı.

Ana dava iddianamesinde 156 cinayetten sorumlu tutulan 13 sanık için Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 146. maddesi gereği idam, diğer iki sanık için ise TCK'nın 168. maddesi uyarınca 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, Edip Gümüş, Cemal Tutar, Fuat Balca 28, Mehmet Feysel Bozkuş 16, Abdülkerim Kaya 15, Mehmet Varol 13, Mustafa İpek 10, Mahmut Demir 26, Kemal Gülşen 16, Yunus Avcı 11, Sinan Yakut 16 eylemden sorumlu tutuluyor ve bu sanıklarla beraber Fahrettin Özdemir, Mehmet Ezme örgütsel faaliyetleri nedeniyle idam, Mehmet Nurettin Karabulut ve Abdülkudus Yersiz'in de örgüte üye olmak suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious