Hizbullah kapsama alanı dışında

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Son savaş teknolojisiyle donatılan İsrail ordusu, telefon yerine ulaklarla haberleşen Hizbullah karşısında ağır kayıplar veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırıları 26'ncı gününe girdi. Ancak üstün hava gücüne rağmen İsrail ordusu, 600 ile 1000 kişilik Hizbullah güçleri karşısında hala istediği 'zafere' ulaşamadı. Ağır hava bombardımanı ile Lübnan'ı yakıp yıkan, Lübnan'ın her yerine saatte yüzlerce bomba ve füze fırlatan İsrail ordusu özelilkle kara harekatında Hizbullah karşısında zorlanıyor. Kara çarpışmalarında Hizbullah'a karşı üstünlük kuramayan İsrail birlikleri, havadaki hakimiyetlerini de kaybetmeye başladı.

CASUS ŞEBEKESİ ÇÖKTÜ

İsrail'in gerilla savaşı yürüten Hizbullah karşısında zorlanması iki faktöre bağlanıyor. Birinci neden olarak, Hizbullah'ın Lübnan'da faaliyet gösteren İsrail casus şebekesini çökertmesi göteriliyor. İkinci faktör olarak da uzmanlar, Hizbullah'ın 'farklı' bir iletişim sistemi kullanmasına işaret ediyor. İsrail'in Lübnan'daki casus şebekesini çökerten Lübnan istihbaratı, daha savaşın başında İsrail'in nokta saldırılarına bağlı operasyon kaabiliyetini büyük oranda felç etti. Hizbullah güçlerinin ve silahlarının yerini İsrail ordusuna bildiren 'köstebeklerin' ortadan kaldırılması ile nokta operasyonları ile ünlü İsrail ordusunun eli kolu bağlanmış oldu.

TELEFON YERİNE ULAKLAR

İsrail, Lübnan'ın alt yapısını çökerttiği için Hizbullah güçleri artık telefon ve internet de kullanamıyor. Telefon, telsiz ve internet yerine ulak aracılığıyla haberleşen Hizbullah, son teknolojiyle donatılmış ve uzay resimleriyle nokta saldırılarında ün salmış İsrail ordusu karşısında büyük bir direniş gösteriyor. İsrail, savaşın ilk günlerinde hedefinin başta Hizbullah lideri Hasan Nasrallah olmak üzere örgütün 12 kişilik yönetici kadrosu ile roket rampalarının imhası olduğunu belirtmişti. Ancak İsrail bu sözünü şimdiye kadar yerine getiremedi. İsrail, ne Hizbullah yöneticilerinin ne de roketlerinin yerlerini tespit edebildi.

10 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜ

Hizbullah ve İsrail ordusu arasında Güney Lübnan'da şiddetli kara çatışmaları yaşanırken, Hizbullah'ın İsrail'in kuzeyindeki Kfar Giladi kasabasına düzenlediği yoğun roket saldırılarında 10 İsrailli asker öldü. Saldırılarda en az 10 kişi de yaralandı.

BEYRUT

Hizbullah'ın İsrail'e en büyük saldırısı

Hizbullah dün akşam İsrail'e en ağır füze bombardımanını düzenledi. 3 İsrailli'nin öldüğü saldırıda 65 kişi de yaralandı Lübnan'daki Hizbullah gerillalarının, İsrail'in üçüncü büyük kenti Hayfa'ya bugüne kadar ki en ağır füze saldırısında bulunduğu bildirildi. Saldırıda 3 kişinin öldüğü belirtildi. İsrail ile Hizbullah arasında yaklaşık 1 aydır devam eden çatışmadan bu yana düzenlenen en ağır füze saldırısında çok sayıda yaralı olduğu belirtildi. Hayfa itfaiyesi sözcülerinden Chezi Levi, bir yerleşim bölgesinin 5 ya da 6 kez vurulduğunu, çok sayıda kişinin yaralandığını kaydetti. 65'den fazla kişinin yaralandığını belirten İsrail'in Kanal 2 televizyonu ise insanların bulunduğu bir binanın çöktüğünü duyurdu. Şu ana kadar hastaneye getirilen yaralıların sayısının 65 olduğu, enkaz altında da kalanlar olabileceği belirtildi. Kurtarma ekipleri enkaz kaldırma çalışması yapıyor. Füzelerin 220 milimetrelik füzelerden olduğu söyleniyor. Görgü tanıkları, bunların doğrudan şehir merkezine isabet eden ağır hasar veren füzeler olduğunu belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious