Hizbullah lideri Nasrallah: "İktidara geçmek istemiyoruz"

Hizbullah lideri Nasrallah:
  • Giriş : 26.05.2008 / 21:25:00

Lübnan'daki Şii Hizbullah örgütü lideri Nasrallah, ''Lübnan'da iktidara geçmek istemediklerini'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şeyh Nasrallah'ın, İsrail ordusunun Lübnan'ın güneyinden çekilmesinin 8'inci yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşma, başkent Beyrut'taki dev ekrandan yayımlandı.

Şeyh Nasrallah'ın gizli bir mekandan yaptığı konuşmayı, binlerce Hizbullah yandaşı dinledi.

Nasrallah, konuşmasında, "Lübnan'da iktidara geçmek istemiyoruz, Lübnan'ın denetimini almak istemiyoruz, Lübnan'ı yönetmek istemiyoruz" dedi.

Nasrallah, "Lübnan halkına kendi görüşümüzü dayatmak istemiyoruz, çünkü Lübnan birçok dini ve etnik grubu barındıran, değişik bir ülke ve bu ülke sadece herkesin katılımıyla yaşayabilir" diye konuştu.

Hizbullah'ın silahlarını siyasi amaçlarla kullanmayacağını da söyleyen Şeyh Nasrallah, Katar'da Lübnanlı gruplar arasında varılan anlaşmadan memnun olduğunu ifade etti.

Hizbullah'ın 2000 yılının Mayıs ayında Lübnan'ın güneyinden çekilen İsrail güçlerine karşı direnmesine atıfta bulunan Nasrallah, "Direnişin silahları düşmanla savaşmak, topraklarımızı ve mahkumlarımızı geri almak ve Lübnan'ı savunmak için kullanılmalı, başka bir şey için değil" dedi.

Nasrallah konuşmasının sonunda, "devletin silahlarının da muhalif siyasi gruplar ile devlet arasındaki anlaşmazlıklarda ve yabancı tarafların çıkarına kullanılmaması" uyarısını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious