Hizbullah Lübnan hükümetini uyardı

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Hizbullah'ın meclisteki grup başkanı Muhammed Raad, Sanayi Bakanı Piyer Cemayel'in ölümümün ardından başlayan yas döneminin sona ermesinden sonra gösteri düzenleme tehditlerini yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hizbullah, Lübnan hükümetinin, eski Başbakan Refik Hariri'nin 2005'teki suikastıyla ilgili şüphelilerin yargılanacağı uluslararası mahkemenin kurulması planlarını onaylamasının ardından, "bir kara deliğe sürüklenme riskiyle karşı karşıya olduğu" konusunda hükümeti uyardı.

Raad, "Çoğunluk, yas döneminin sonuna kadar hala bir şansa sahip ve bu fırsatı kaçırmamalı, yoksa hükümet bir kara deliğe sürüklenir. Birkaç gün bekleyeceğiz ama yas döneminden sonra eyleme geçmeye kararlıyız" dedi.

Hizbullah milletvekili Hasan Fadlallah ise hükümetin dün sadece Suriye karşıtı çoğunlukla aldığı kararın meşru olmadığını belirterek, "Başbakan Fuad Sinyora, anayasal süreçleri çok iyi biliyor. Yaptığı, anayasayı ihlal etmek" dedi.
Hükümetin, muhalefetteki Hizbullah'ın toplu protestolar yapacağı uyarısında bulunmasına rağmen BM'nin kuracağı bu mahkemeyi onaylamasına, ülkedeki siyasi krizi, yeni bir aşamaya taşıyacağı gözüyle bakılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious