Hizbullah Lübnan krizini 'silahsız' çözmekye hazır

  • Giriş : 04.08.2007 / 23:46:00
  • Güncelleme : 04.08.2007 / 23:41:55

Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, Lübnan krizine çözüme hazır olduklarını ve silah kullanmayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suriye ve İran tarafından desteklenen muhalefetin lideri de olan Şeyh Nasrallah, dün akşamki konuşmasında, iç sorunların çözülmesine hazır olduklarını belirterek, "Kampanyamız barışçı, sivil ve medenidir. Silahlar ülkeyi yıktı, herkesi yaktı. Gücümüz mevcut ama ülkenin iç kuvvetlerini kullanmak Lübnan'ın çıkarına değil. Bu silahlar Lübnan'ı savunmak için, yıkmak için değil" dedi.

Nasrallah, Lübnan'ın doğusundaki Baalbek'te binlerce Hizbullah yanlısının yerleştirilen dev ekranlardan izlediği konuşmasında, "Direnişin silahları milisin
silahları değildir" ifadesine de yer verdi.

Ülkenin aylardır süren siyasi krizden çıkması için ulusal birlik hükümeti kurulması yönündeki çağrısını yineleyen Nasrallah, "Lübnan krizi yalnızca işbirliği ve birlik anlayışıyla aşılabilir. Lübnan bölünemez. Hükümeti yönetmek ya da devleti kontrol etmek peşinde değiliz. Biz, Amerikan yönetiminin nifak tohumları ekmek peşinde olduğu bir dönemde, birlik içinde, birleşmiş ve Lübnan'ı koruyan bir ülke istiyoruz. ABD'nin Lübnan'daki siyaseti tek bir partiyi iktidarı tekelleştirmeye itiyor. Nedir bunun sonucu? Yeni krizler" diye konuştu.

Lübnan, hükümetteki 5'i Şii Suriye yanlısı 6 bakanın istifasıyla geçen kasım ayından beri derin bir siyasi kriz içinde bulunuyor. Nasrallah'ın bu konuşmasının ise pazar günü yapılacak ara seçim öncesinde devam eden gerginlik ortamına rastlıyor. Seçim, öldürülen 2 milletvekilinin yerine yeni milletvekillerinin seçilmesi için yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious