Hizbullah Lübnan'ın bir parçası

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

İtalya Dışişleri Bakanı D'Alema, BM barış gücünün vazifesinin, ''Lübnan toplumunun önemli bir parçası'' olarak nitelediği Hizbullah'ı yok etmek olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

D'Alema, Time dergisinin internet sitesinde yer alan demecinde, barış koruma gücünün, 34 gün süren İsrail-Hizbullah savaşının ardından demokratik Lübnan hükümetine destek olmak amacıyla gönderildiğini vurguladı.Arap dünyasının, ''demokratik itici güçlerin, saldırgan dini kökten dincilikle karşı karşıya geldiği bir yol ayrımında olduğunu'' söyleyen D'Alema, ''Biz, demokratik güçlerin galip gelmesini istiyoruz'' dedi.

D'Alema, derginin, ''bu sözlerin, ABD'nin terörist bir grup olarak kabul ettiği Hizbullah için ne anlama geleceği'' hakkındaki bir soruyu ise ''Bizim amacımız şu an Lübnan toplumunun önemli bir parçası konumunda olan Hizbullah'ı yok etmek değil. Hizbullah'ın meşru bir siyasi harekete dönüşmesini ümit ediyoruz. Ancak bu örgüt çatışmaları kaldığı yerden devam ettirmek isterse şimdi biliyor ki artık uluslararası toplumla karşı karşıya gelmek zorunda'' diye yanıtladı.

İsrail'in, Lübnan'a saldırması konusuna da değinen D'Alema, bu ülkenin Lübnan'ı bombalamasını, belirli bir strateji olmaktan uzak, düşünülmeden, bir çeşit korunma refleksiyle yapılmış bir hareket olarak gördüğünü kaydetti.

D'Alema sözlerine şöyle devam etti:
''Kafanızda böyle bir hareketin sonunun nereye varacağını net olarak canlandırmanız gerekir. İhtilafın doğası değişti. Bu sadece bir İsrail-Arap ihtilafı olmaktan çıktı. İsrail'in, Batı'nın ilk saldırgan ileri karakolu olarak görülme riski var ve medeniyetler çatışması çağında bu çok tehlikeli."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious