Hizbullah misillemede

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Hizbullah’ın bugün İsrail’in kuzeyindeki 3 kasabaya 20 füze fırlattığı ve 6 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı hastane yetkilileri ise Safad’daki bir eve isabet eden füzenin 8 kişinin yaralanmasına neden olduğunu bildirdi.

Bu arada İsrail uçaklarının, Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki Refik Hariri uluslararası havaalanının binasını vurduğu bildirildi.

Bundan önceki bombardımanlarda sadece pistler hedef alınırken ilk kez havaalanı binası vuruldu. İsrail, bu saldırıyla Beyrut Uluslararası Havaalanını dördüncü kez bombalamış oldu. Beyrut’a gidecek uçaklar Kıbrıs’ya yönlendiriliyor.

İsrail, iki askerinin kaçırılmasının ardından önceki gün başlattığı operasyonda Lübnan’ı havadan, denizden ve karadan bombalıyor. İsrail jetlerinin bombardımanında iki günde 66 kişinin öldüğü belirtiliyor. Korku ve dehşet içindeki Lübnanlılar İsrail bombardımanının devam edeceği endişesiyle marketlerdeki erzakları tüketti. Özellikle başkent Beyrut’taki restoran ve dükkanlar kapanırken turistler de ülkeyi terk ediyor. İsrail uçakları da halka "uzak durun" yazılı bildiriler dağıtıyor. İsrail jetleri gece boyu süren saldırılarda Beyrut’ta Hizbullah’ın siyasi karargahının bulunduğu semtleri bombaladı.

İsrail, iki askerinin Hizbullah tarafından kaçırılması olayıyla ilgili olarak doğrudan Lübnan hükümetini sorumlu tuttuğunu ve eylemin bedelinin ağır olacağını açıklamıştı.

ABD Başkanı George Bush ise, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora’ya İsrail’e baskı yapacağı sözü verdi. Lübnan Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada Bush’un Sinyora’yı telefonla arayarak "Lübnan hükümetine destek ve saldırılara son vermesi için İsrail’e baskı sözü verdiği" belirtildi. Açıklamada "Bush, İsrail saldırılarının Lübnan’a verdiği zararın azaltılması için İsrail’e baskı yapacağını iletti" denildi.

İsrail, Beyrut ile Şam’ı birbirine bağlayan karayolunu da vurdu. Suriye’nin Washington Büyükelçisi bölgede yaşanan olaylarla ilgili olarak ABD’nin İsrail’e dur demesi ve yeniden barış görüşmelerine başlanması gerektiğini dile getirdi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da, İsrail’in Suriye’ye saldırmasının bütün İslam alemine yapılmış bir saldırı gibi değerlendirileceğini ve en sert şekilde cevap verileceğini söyledi.

Hizbullah da İsrail’in kuzeyine roket saldırılarını sürdürüyor. İsrail’in kuzeyindeki Nahariya kentine düzenlenen roket saldırılarında iki İsrailli hayatını kaybetti. İsrail’in en büyük üçüncü kenti Hayfa’ya da bir füze saldırısı düzenlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious