"Hizbullah örgütü Iraklı milisleri İran'da eğitiyor"

  • Giriş : 05.05.2008 / 15:04:00

New York Times, Amerikalı yetkililere dayanarak, Hizbullah'ın Iraklı milisleri İran'da eğittiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Gazeteye göre, Amerikalı yetkililer bu bilginin, geçen yıl Irak'ta yakalanan 4 Şii milisin ifadelerinden elde edildiğini söyledi.

İran yanlısı Hizbullah örgütünün, Iraklı milisleri eğittiği istihbaratının Bağdat hükümetinin geçen hafta Tahran'a bir heyet göndermesinden önce Irak hükümetine iletildiği kaydedilen haberde, Iraklıların ziyaretinde bu konuda kanıt sunulup sunulmadığının henüz bilinmediği belirtildi.

Haberde, İran'a küçük gruplar halinde getirilen Şii milislerin, Tahran yakınlarındaki İran Devrim Muhafızlarına bağlı El Kuds kuvvetlerinin denetimindeki birkaç kampta, Hizbullah militanları tarafından eğitildiği ileri sürüldü.

Irak hükümeti geçen hafta Tahran'a, İran'ın Irak'taki Şii milislere destek sağladığına ilişkin kaygılarını iletmek üzere bir heyet göndermişti. Irak hükümetinin bir sözcüsü, heyetin Tahran'dan dönüşünden sonra dünyaptığı açıklamada, İranlı yetkililerin Irak'a herhangi bir müdahalelerinin bulunmadığını bildirdiğini kaydetmişti.

Hükümet sözcüsü Ali Debbağ da dün, ABD'nin sık sık dile getirdiği, "Şii milislerin İran tarafından desteklendiği" yönündeki iddialara dair kanıtları olmadığını söylemişti.

Debbağ, Irak'taki Amerikan ordusu tarafından düzenli olarak "İran yapımı silahların ele geçirildiği" yönündeki açıklamalarıyla ilgili soru üzerine de "Elimizde bu türden bir kanıt yok. Bunu kanıtlarsak ülkemizi savunuruz" demiş ve Irak'ın İran ile iyi ilişkilere sahip olma kararı aldığını kaydetmişti.

Washington İran'ı, Irak'taki Şii milisleri finanse etmek ve eğitmekle suçluyor, Tahran ise Irak'taki şiddetin sorumlusunun bu ülkedeki Amerikan güçlerinin varlığı olduğunu kaydediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious