Hizbullah tetikçilerine müebbet

Hizbullah tetikçilerine müebbet.9759
  • Giriş : 04.07.2008 / 00:14:00
  • Güncelleme : 04.07.2008 / 00:02:06

Diyarbakır'ın Silvan ve Bismil ilçelerinde, 1992-1994 yılları arasında terör örgütü Hizbullah adına 28 adam öldürme ve birçok yaralama olayı gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan sanıklardan 3'üne müebbet hapis, 1'ine ise 14 yıl hapis cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında, tutuklu sanıklar Abdulcabbar Kırtay, Kasım Azarkan ve Mizbah Sayan hazır bulundu. Diğer sanıklar Musa Daşkın, Nazim Eprem ve Mehmet Salih Bakıcı duruşmaya katılmadı.

Sanıklardan Azarkan ve Kırtay'ın avukatları, müvekkillerinin, gözaltında iken baskıya maruz kaldıklarını, bu nedenle kolluk ifadelerini kendi özgür beyanlarıyla vermediklerini ileri sürerek, tahliyelerini talep etti.

İddia makamı, bir önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarladı.

Sanıkların son savunmasını dinleyen mahkeme heyeti, duruşmaya verdiği aranın ardından, sanıklar Kırtay, Azarkan ve Sayan'ın TCK'nın ''Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek'' suçunu kapsayan 309. maddesi uyarınca ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Sanıkların yargılama esnasındaki davranışlarını dikkate alan mahkeme heyeti, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını müebbet hapse dönüştürdü.

Diğer sanık Musa Daşkın'ın da TCK'nın aynı maddesinden ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmasına karar veren mahkeme heyeti, cezayı sanığın terör örgütü Hizbullah'ın yapısı, faaliyetleri ve işlenen suçlarla ilgili güvenlik güçlerine doğru bilgiler verdiği gerekçesiyle 14 yıl hapis cezasına indirdi.

-ZAMAN AŞIMINDAN DAVALAR DÜŞTÜ-

Mahkeme, ''terör örgütü üyesi olmak'' suçundan yargılanan diğer sanıklar Nazim Eprem ve Mehmet Salih Bakıcı hakkında, zaman aşımı sürelerinin dolması nedeniyle davalarının düşmesine, yargılandığı sırada ölen sanık Fesih İkvan hakkındaki davanın da düşürülmesine karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious