Hizbullah'a ilginç suçlama

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in Lübnan'a saldırıları sırasında Hizbullah'ın savaş suçu teşkil edecek hareketlerde bulunduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Örgüt, Hizbullah'un Kuzey İsrail'deki sivilleri "bilerek" hedef aldığını savunarak bu durumun "uluslararası hukukun çiğnendiği manasına geldiğini" yorumunda bulundu. Af Örgütü daha önceki bir raporunda da İsrail'in Lübnan'ın altyapısını hedef almasının savaş suçu olduğunu kaydetmişti. Örgüt, BM'nin iki tarafın yaptığı hukuk ihlalleri araştırmasını talebini tekrarladı.

Örgüt son raporunda, "Hizbullah'ın Kuzey İsrail'de sivillere ve bunun yanında hedef gözetmeksizin yaptığı saldırılar savaş suçudur." yorumunda bulundu. İsrail'in Güney Lübnan'a yaptığı saldırılara karşılık veren Hizbullah çatışma sürecinde çoğunluğu asker 161 kişiyi öldürdü. Af Örgütü, Hizbulllah'ın Kuzey İsrail'e 4 bine yakın roket attığını belirterek 43 kişinin ölümüne ve yüzbinlerce kişinin evlerinden olmasına neden olduğunu kaydetti.

Af Örgütü, İsrail'in sivillere yönelik saldırısının ardından Hizbullah'ın da sivilleri hedef aldığını vurguladı. Örgüt, Hizbullah lideri Nasrallah'ın, "Düşman limit ve kırmızı çizgi tanımadan saldırırsa bizde sınır tanımayız." dediğini kaydetti.

Örgütün Genel Sekreteri Irene Khan, "İki tarafın yaptığı hukuksuz işlerin bedelini siviller ödememeli. Savaş hukukun ciddiye alınması için adalet sağlanmalı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious