Hizbullahçılar yakalandı

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Geçmiş dönemlerde yapılan eylemlere de katılmışlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adana'da, Hizbullah terör örgütüne yönelik yapılan eş zamanlı operasyonlarda 8 militan yakalandı. İlk defa aynı örgütün çatısı altında kurulan ve adına Mustazaflar denilen bir derneğin üyesi oldukları tespit edilen şahıslar Hizbullah'ın geçmiş dönemlerde yaptığı eylemlere katıldıkları öğrenildi.

Adana polisi, Aydınlar, Gürselpaşa, Başak, Uçak, Gülpınar ve Gülbahçesi mahallelerinde daha önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda Hizbullah üyesi 8 kişi yakalandı. Yakalanan kişilerin, örgütün çatısı altında adına Mustazaflar denilen bir dernek kurup faaliyetlerini sürdükleri bildirildi. Üyelerin dini programlar düzenleyerek Hizbullah'ın yapısını kazanmaya ve bu kişilerin örgütün amacı doğrultusunda kullanmaya çalıştıkları kaydedildi. Derneğin Türkiye genelinde 15 ilde kurduğu derneklerin şubelerinde etkinliklerine devam ettiği bildirildi.

Yakalanan örgüt mensuplarının evlerinde yapılan aramada ise Mustazaflar Derneğinin yurt genelindeki şubeleri, yöneticileri ve telefon numaraları gösterir belge, derneğe ait kartvizitler, örgütün propagandasının yapıldığı CD'ler, dini içerikli İnzar dergileri, dernek tarafından çeşitli tarihlerde değişik illerde yapılan miting ve etkinliklerin görüntülerinin olduğu CD'ler ele geçirildi. Yakalanan örgüt mensupları adli mercilere sevk edildi.

Alınan bilgilere göre, merkezi Diyarbakır'da olduğu bildirilen bu derneğin geçmiş dönemlerde Hizbullah örgütüne, eleman kazanmak amacıyla, küçük yaştaki çocuklara Kur'an okumayı öğretme adı altında kendi ideolojisini içerir dini eğitim vererek cami faaliyetlerinde bulundukları belirtildi. 2000 yılına kadar silahlı saldırı, adam kaçırma, silah, satır ve bıçakla adam öldürme türde eylemler yaparak Türkiye'de gündem oluşturan Hizbullah, güvenlik güçlerinin 2000 yılında yapılan operasyonlarla liderini ve birçok üst düzey yöneticisini yakalamıştı.

Üst düzey bir yetkiliden alınan bilgiye göre, örgütün tekrar toparlanmak amacıyla strateji değiştirip, günümüzde legal alan faaliyetlerinde bulunarak, örgütün ideolojisi doğrultusunda yayınlanan 'İnzar' isimli dergi muhafazakar kitleyi etkilemeye çalıştığı ifade edildi. Yetkilinin verdiği bilgiye göre, örgüt, eleman kazanmak amacıyla, imamların olmadığı zamanlarda kenar mahallelerdeki uygun camilerde mahalle gençlerine yönelik dini eğitim görüntüsünde faaliyetlerini sürdürmeye çalıştığı ve ayrıca dini eğitim faaliyetlerini Mustazaflar Derneğine bağlı olarak açtıkları okuma salonlarında da devam ettirdikleri bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious