Hizbullah'da örgüt içi rahatsızlıklar

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

İsrail ile giriştiği savaştan büyük bir prestijle ayrılan Lübnanlı Hizbullah örgütünün itibarındaki ani yükseliş Şiiler içinde de bazı endişeler meydana getirmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz günlerde başkent Beyrut'ta toplanan yüz binlerce Hizbullah yanlısı Batı yanlısı Fuad Sinyora hükümetinin düşürülmesi için gösteri yapmış, bu da uzmanlarca Hizbullah'ın Lübnan'ın en güçlü örgütü haline geldiği şeklinde yorumlanmıştı.

Güney Lübnan'daki Cebel Emel bölgesi Müftüsü Şeyh Ali el Amine, Hizbullah'ın eylemlerinin kesinlikle Şiilerin ya da Lübnan'ın çıkarlarına hizmet etmediğini ifade ediyor. Aynı zamanda 1981 yılında İran'ın Kum kentinde Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah'a ders de veren Amine, "Ben hiçbir zaman Hizbullah'a muhalif bir isim olmak istemedim. Fakat İsrail'le savaş sırasında bazı hatalar gördüm. Hizbullah'ın amacı tüm Şiileri bir bilinmeze götürmek." şeklinde konuşuyor.

İsrail-Hizbullah savaşı sırasında özellikle Sünni Arap dünyasında "Şii Hilali" tartışmaları yeniden gündeme gelmiş, başta Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün olmak üzere pek çok önde gelen Arap ülkesi Hizbullah'ı, Lübnan'ı bir bilinmeze sürüklemekle eleştirmişti. Hatta bazı Suudi alimler, Hizbullah'ın kahraman olarak adlandırılmaması yönünde fetvalar vermişti.

Hizbullah'ı eleştiren ya da örgüte karşı görüş belirten Şiilerin maillerle, telefonlarla ve şifahen tehditler aldığı da öne sürülüyor. Bunlar arasında yer alan Haya Bina adlı siyasi reform isteyen bir grubun lideri Lokman Selim, isminin istenmeyenler listesine eklenerek web sitelerinde dolaştırıldığını ve bu şekilde kendilerinin hedef haline getirildiğini belirtiyor.

Uzmanlara göre Hizbullah'ın Şii toplum arasında hızla yükselmesi ve onları aşırı derecede politize etmesinin temel sebebi, Şiilerin yıllarca ihmal edilmesi.

Daha çok Hıristiyan-Sünni dengesi üzerinde kurulu hükümetlerle, bu iki topluluğu mensup elitler yıllarca Şiilerin ülkenin en geri kalmış toplulukları olmalarına göz yummuştu.

İsrail'in Lübnan'ı işgal ettiği 1982 yılından hemen sonra İran'ın yardımlarıyla kurulan örgütün Lübnanlı Şiiler üzerinde hakimiyet kurmak için mücadele verdiği grupların başında Emel örgütü geliyor. Ancak Meclis Başkanlığı görevini de yürüten Emel Lideri Nebih Berri, diğer grupların yaptığı gibi taraftarlarını hükümet kurumlarına işe alarak Hizbullah yandaşlarının daha da fanatikleşmesinde önemli bir rol oynuyor.

Ancak İran'dan aldığı milyonlarca dolarlık yardım ve Suriye'den aldığı siyasi destekle güneydeki fakir Şiilere yardım ağları kuran Hizbullah, İsrail'e karşı gösterdiği başarıyla hızlı bir şekilde ülkenin en organize ve en güçlü örgütü haline gelmişti. Uzmanlara göre Hizbullah, Lübnan hükümetinden sonra, 35 bin kişiye iş imkanı sağlayarak halka en fazla istihdam oluşturan kurum haline de gelmiş durumda.

Uzmanlara göre Emel örgütü ile işbirliği yaparak bu grubu kendi bünyesinde eritmeye çalışan Hizbullah bu şekilde hem Şiiler arasında yeni bir rakibin çıkmasına engel oluyor, hem de Şiilerin tek hakimi durumuna geliyor. Şiilerin yüzde 90'ından fazlasının Hizbullah yandaşı olduğu tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious