Hizbullah'tan, Mossad başkanına suikast

Hizbullah'tan, Mossad başkanına suikast.18802
  • Giriş : 20.10.2008 / 18:10:00

Hizbullah'ın kendi liderlerinden İmad Muğniye'nin intikamını almasından korkan İsrail'in korktuğu başına geldi ve MOSSAD'ın başkanı Meir Doğan suikasta uğradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu günlerde İsrail gizli servisi MOSSAD'ın başkanı Meir Dagan'ın Hizbullah'ın kendi liderlerinden İmad Muğniye'nin intikamını almasından korktuğu için yoğun güvenlik tedbirleri altında olduğu biliniyordu. Nihayet Dagan'ın Ürdün'de bir suikasta maruz kaldığı haberi geldi.

İsrail haber ajanslarından birinin verdiği haber göre, İsrail gizli servisi MOSSAD'ın başkanı Meir Dagan Ürdün'ün başkenti Amman'da suikasta maruz kaldı. Haber ajansına göre suikast Meir Dagan'ın Ürdün'de bulunduğu bir sırada bombalı bir patlama ile gerçekleştirildi. Dagan'ın bu saldırıda öldürüldüğü ya da yaralı olduğu hakkında çelişkili haberler geliyor. Yayınlanan haberlere göre söz konusu saldırı Dagan'ın ikamet ettiği Milli Park'ta yer alan villasından Ürdün kralı ikinci Abdullah ile gizli bir görüşme yapmak için kralın ikamet ettiği saraya doğru giderken gerçekleştirildi.

Bu suikastta öldürülmüş olmasa bile Dagan'a erişmenin bu kadar rahat olması güvenlik açısından MOSSAD'ın ve Ürdün devletinin zafiyetini ya da Dagan'a ulaşmayı başaran suikastçıların başarısını göstermektedir. Merak konusu olan bir diğer önemli nokta ise suikast girişiminde bulunanların Dagan'ın o sırada oradan geçeceğini nereden ve nasıl haber almış olduklarıdır. Bulunduğu mevki itibariyle yüksek güvenlik tedbirleriyle korunun üst düzey bir İsrail yetkilisinin Ürdün'de bulunduğu bilgisine sahip olmanın bunun yanında daha da ileri giderek gezi programın bilmenin kolay olmadığı kesin.

Diğer taraftan İsrail haber ajansları Dagan'ın bu suikast girişiminde öldürüldüğü bilgisini tekzip ediyorlar. Fakat Filka haber ajansı Ürdün sismoloji merkezinin bu patlamayı doğrulayan bazı küçük ölçekli sarsıntıları kaydettiğini duyurdu.

Öte yandan Ürdün kaynakları patlamada 12 kişinin yaralandığını bildirdi. Yaralıların sağlık durumlarının ağır olduğunu bildiren Ürdün kaynakları patlamada birkaç kişinin de öldüğünü duyurdu. Yaralıların tedavisi ile uğraşan doktorlara göre ise patlamaya bir tankerle bir otomobilin çarpışması yol açtı. İsrail şimdilik olaya suskunluğunu koruyarak tepki gösteriyor.

TIMETURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*