Hizbullah'tan İsrail'e gözdağı

  • Giriş : 05.11.2007 / 11:58:00

Lübnan'daki Hizbullah örgütünün binlerce militanının, İsrail sınırı yakınlarında tatbikat yaptığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hizbullah yanlısı El Ekber gazetesinde yayımlanan haberde, Lübnan'ın güneyindeki Litani nehri civarında militanların silahsız ve üniformasız olarak yaptığı tatbikatı, örgüt lideri Hasan Nasrallah'ın teftiş ettiği belirtildi.

Gazete, 3 gün süren tatbikatın Hizbullah tarafından İsrail sınırlarında yapılan en büyük tatbikat olduğunu ve örgütün yaptığı gizli manevranın ilk kez basın yoluyla açıklandığını kaydetti.

İsrail'in 1 hafta önce kuzeydeki Lübnan sınırında geniş kapsamlı bir askeri tatbikat yapmasının ardından Hizbullah'un tatbikat yapması dikkat çekti. Bazı Lübnan gazeteleri, İsrail'in tatbikatını, Hizbullah'la yeniden savaşa girme hazırlığı olarak değerlendirmişti. Hizbullah'ın karşı tatbikatının da İsrail'e yanıt olabileceği ileri sürülüyor.

Hizbullah'ın tatbikatının, geçen yıl İsrail ile Hizbullah'ın güney Lübnan'da yaptığı savaştan sonra BM'nin girişimiyle imzalanan ateşkes anlaşmasını tehdit edebileceği bildiriliyor.

Lübnan sınırlarında 13500 BM barış gücü askeri, 15 bin kişilik Lübnan ordusuna güvenliğin sağlanması için yardım ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious