Hızlı okuyanlar sınavlarda zorlanmıyor

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Sınavlarda elde edilen başarı hızlı okumayla doğru orantılı. Bilim adamları, hızlı okuma becerisi kazanan öğrencilerin sınavlarda daha başarılı olduğunu savunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ÖYSM tarafından yapılan sınavlarda her yıl bir değişiklik yapılsa da sınavda değişmeyen durumlar da mevcut. Bunlardan bir tanesi de zamanın dar olması. Sınav sonrasında öğrencilerin en çok kullandığı savunma, 'zaman yetmedi' oluyor.

Yılların birikiminin dar bir zaman diliminde ortaya konabilmesi, yüzbinlerce öğrenci için adeta kabusa dönüşüyor. İşte bu noktada öğrencilerin imdadına hızlı okuma teknikleri yetişiyor. Binlerce öğrenci üzerinde denenen hızlı okuma teknikleri, zaman sorununu aşmaya yardım ediyor.

Bu tekniklerin temelinde yatan unsur ise çok kitap okuma. Deneyimli eğitimci ve hızlı okuma teknikleri üzerine çalışmalar yapan Ziya Baran, sınav sürelerinin sınırlı olduğunu ve bu sürenin etmediğini belirtiyor. Baran, Türkçe, felsefe gibi derslerin sorularının uzun olduğu için soruyu okuyup anlama ve çözmek için zaman kaybedildiğini anlattı.

Baran, insan beyninin dakikada 600-700 kelimeyi okuyup anlama kapasitesine sahip olduğu halde, ilköğretimden itibaren kazanılan heceleyerek okuma, dudaklarla okuma gibi yanlış alışkanlıklar sebebiyle bunun 200 kelimeye düştüğünün altını çizdi. İlköğretim okullarında okuma, harf harf öğrenme ve hecelemeyle öğrenildiğine dikkat çeken Baran, "Beyin, soru çözme esnasında kapasitesinin sadece üçte birini kullanınca geri kalan kısmında başka şeyleri düşünmeye başlıyor ve dikkat dağılıp konsantrasyon bozuluyor." dedi.

Beynin doğasında hız olduğunu ifade eden Baran, heceleyerek okuma öğrenilmesi inanışının değişmesi gerektiğini vurguladı. Baran, hızlı okumanın 2-3 hafta süresince her gün 1 saat yapılacak egsersizlerle kavranabileceğini kaydetti.


NASIL HIZLI OKUYABİLİRİZ?


Hızlı okuma alışkanlığını kazanmak için uygulanabilecek bazı teknikler şöyle:


1- Göz tembelliğinin giderilmesi: Bu durum basit egsersizlerle aşılabiliyor. Bu egsersizlerle göz gördüklerini hemen kavrayacak kadar güçleniyor. Bunlar:

-Kitap okuma alışkanlığının kazanılması. Çok kitap okuyanlar okumayanlara göre her zaman daha hızlıdır.

- Gözün iki ayrı noktada tenis maçı seyreder gibi sağdan sola gidip gelmesi.

- Gözün yukarı aşağı doğru hızla gidip gelmesi.

- Önce yakındaki bir objeye odaklanma ve sonra aniden uzaktaki bir objeye odaklanma.

- İşaret parmağını göz hizasında 30 cm uzakta tutup yavaş yavaş göze yaklaştırıp uzaklaştırma.

2- Geri dönüşlerden kaçınma: Hızlı okumanın önündeki engellerden bir diğeri okurken sık sık geri dönme. Bunun sebebini ise anlayamama endişesi. Bunu gidermek için kişinin kendi kendisini telkin etmesi ve beynin tamamlama yeteneğini kullanması gerekiyor. Beyin geçmişteki bilgiler sayesinde bir kelimenin hepsinin göremese bile tamamlama yeteneği ile kelimelerin ne olduğunu anlayabiliyor. Geri dönüşlerinin önüne geçmek için sorular, kalemle takip ederek de okunabilir.

3- Kelime gruplarını görmeye çalışma: Bir insanın gözleri 3-4 kelimeyi birden görebiliyor. Fakat hecelemeyle öğrenilen okumada bu sayı düşüyor. Okurken, kelimelerin başına değil sonuna, iki kelimenin ortasına ve satırın alt kısmına bakmak daha çok kelimeyi bir arada görmeyi sağlar.

4- Okuma amacını tespit etme: Bir öğrencinin soruyu okurken rastgele değil, ana fikri nedir, ne anlatmak istiyor gibi sorularla, zihni hazırlayarak okuması. Aksi takdirde rastgele okunan bir soru bir kez daha okunuyor.

5- Kelime haznesinin genişletilmesi: Az kitap okuyan öğrenciler, kelime hazinesi kısıtlı olduğu için bir soruyu okurken kelimeler üzerinde daha fazla yoğunlaşacağı için, daha çok zaman kaybeder. Bunun için kitap okumanın alışkanlık haline gelmesi gerekiyor.

6- Okurken, dudakların kıpırdamaması: Yine ilköğretim okulundan kalma alışkanlıkla öğrencilerin soru okurken dudakları kıpırdatması. Bunun önüne geçmek için de öğrencinin, bilinçli olarak dudaklarını kapatması ve gözleri ile okuması gerekiyor. Yardımcı olmak açısından geçici bir süre okurken sakız da çiğnenebilir.

ĞRENCİLERE TAVSİYELER


Baran, ÖSS'ye az bir süre kala öğrenciler şu tavsiyelerde bulundu;


1- Bügünden itibaren sınav gününe kadar zihninizde sınavın çok iyi geçeceğine dair bir resim oluşturun. Bu resim sizi olumlu motive edecektir.

2- Soruyu sormaya başlarken, ilk okuyuşta yüzde 100 anyacağınıza inanarak okuyun."Geri dönüşler yapmaya artık ihtiyacım yok" diye kendinize yapın.

3- Sınava kadar şu sözcükleri literatürünüzden atın: "Yapamam , başaramam, ya süre yetmezse, stres, endişe"

4- Sınava başlamadan önce kendinizi en başarılı ana odaklayın. Çözemediğiniz soru olsa bile onda takılıp kalmayın. Onu yüzde 100 çözebileceğinize inanıp diğer sorulara geçin. Geri döndüğünüzde o soruları cevaplamış olacaksınız. Dikkatiniz dağıldığında derin bir nefes alın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious