Hızlı tren, Anadolu'ya yayılacak

Hızlı tren, Anadolu'ya yayılacak.9228
  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Hem güvenli hem daha ucuz taşıma yapan hızlı tren yatırımlarının kapsamı giderek genişleyecek. Ankara-İstanbul arası hızlı tren çalışmaları devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hızlı tren konusunda dünya çapında ilk sıralara yerleşmenin hesaplarını yapan Ulaştırma Bakanlığı büyük yatırımlar yapacak. Ankara-Konya arası çalışmaların devam ettiğini belirten AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, 2007 yılında İzmir-Ankara-Konya-Eskişehir-İzmit-Uşak-İstanbul-Ankara hatlı hızlı tren projesinin çalışmalarının başlayacağını söyledi.

20 milyar dolar yatırım yapılacağını ifade eden Tunç, hızlı tren yollarıyla Türkiye'de hem kazaların azalacağını hem de daha ucuza yolcu taşınacağını kaydetti.

Güvenli yolcu taşımacılığının hızlı trenle sağlanacağını belirten Tunç, çevreci olan hızlı trenin yatırımı az ve uzun ömürlü bir taşımacılık olduğunu söyledi.

Tunç, bir defa yapılan yatırımla uzun yıllar devam eden yolculuk birçok kişiye istihdam sağlanacağını vurguladı. Hızlı tren hatlarının tamamlanmasıyla Ankara, İzmir ve İstanbul'la diğer Anadolu illerinin bağlantısının daha hızlı sağlanacağını ve böylece ekonomiye de katkısı olacağını belirten milletvekili Alim Tunç, hükümet olarak hızlı trene önem verdiklerini ve bir an önce bitirmek için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious