Hızlı tren Anadolu'yu saracak

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Hızlı tren konusunda önümüzdeki 12 yılda yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırım yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hızlı tren konusunda önümüzdeki 12 yılda yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırımın yapılacağı Türkiye'de, Konya'dan Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir, İzmit, Uşak ve Afyonkarahisar'a daha kısa sürede ulaşılabilecek.

Son yıllarda hızlı tren konusunda büyük atılım gerçekleştiren Türkiye, bu konudaki birçok projeyi hayata geçiriyor.

Hızlı tren konusunda dünyada ilk 8 ülke arasında yer almayı hedefleyen ve son 3 yılda demiryolu konusunda önemli adımlar atan Türkiye'de, bu alanda önümüzdeki 12 yılda yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırım planlanıyor.

Özellikle şehiriçi ve şehirlerarası trafikte yaşanan sorunlar, çevre kirliliğinin giderek artması, akaryakıt fiyatlarının giderek yükselmesi gibi nedenler hızlı treni oldukça cazip hale getiriyor.

Demir ağlarla örülen Anadolu'da 50 yıla yakın zamandır ciddi yatırım olmaması nedeniyle demiryolu uzunluğumuz 8 bin 500 kilometrede kaldı. Bu rakam ABD'de 212 bin, Rusya'da 95 bin, Almanya'da 44 bin kilometreye ulaşıyor. Bu yüzden demiryolu konusunda yapılacak yatırımlarda zaman kaybedilmemesi gerekiyor.

Türkiye'deki hayata geçirilen hızlı tren projeleri tamamlandığında Anadolu'nun ortasında yer alan Konya'dan İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Eskişehir, Uşak ve Afyonkarahisar gibi illere ulaşmak çok daha kolay ve hızlı olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious