Hızlı tren emlak fiyatlarını uçurdu

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

Fransa'nın Strasbourg kentine haziran 2007'de faaliyete geçmesi beklenen hızlı tren (TGV), tren garının etrafındaki emlak fiyatlarını ikiye katladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Strasbourg garının etrafında restoran işleten ve ev sahibi olan çok sayıda Türk vatandaşı da, hızlı trenin gelişinden karlı çıkacak.

Uzun yıllardır devam eden TGV Est projesinin bitmesine aylar kala, Türk nufusunun yoğun olduğu Strasbourg'da ekonomik canlanma yaşanıyor. Garın etrafındaki emlak fiyatlarında şimdiden büyük sıçrama yaşandı. Orangerie, Contades ve Tivoli semtlerindeki evlerin metrekare satış fiyatı 2 bin 900 Euro'dan 3 bin 500 Euro'ya yükseldi. Şehir merkezindeki Petite France civarındaki bazı evlerin fiyatları bir milyon euro'yu aştı. Emlak sektörünün çatı kuruluşu Stradim, sadece gar civarındaki emlak fiyatlarının değil, tren garına ulaşımın kolay olduğu tramvay istasyonlarının etrafındaki evlerindeki değerlerinin arttığını belirtiyor.

Türk nüfusunun yoğun olduğu Strasbourg'da, Türk girişimciler de emlak fiyatlarının ve transit yolcu sayısının artışından kar etmek için çaba gösteriyor. TGV'nin Strasbourg'a gelmesinden en önemli etkilenecek kesimlerden birisinin, Tren garının etrafındaki işyerleri olacağı belirtiliyor. Garın etrafında restoran işleten çok sayıda Türk işletmeci, TGV'nin gelişini dört gözle bekliyor. SNCF'in tahminlerine göre, hızlı tren faaliyete geçmesinin ardından Strasbourg'a uğrayan yolcu sayısının yıllık yüzde 65 artacak.

Ayrıca, emlak devleri, gar civarındaki evleri satın alabilmek için büyük gayret gösteriyor. Ancak, son 6 ayda emlak satışlarındaki hareketlilik yüzde 26'da kaldı. Emlak sektöründeki durgunluğa rağmen, bir iki sene içinde satış patlaması yaşanacağı tahmin ediliyor. Gara yakın bir noktada ev sahibi olan gurbetçi Ahmet Şeker, şimdiden evini satın almak için çok sayıda teklif aldığını belirtiyor. Bir iki sene içinde evinin değerinin katlanacağını söyleyen Şeker, evini gerçek değerini kazandıktan sonra satabileceğini ifade ediyor.

TGV, daha önce 4 buçuk saat olan Paris-Strasbourg mesafesini 2 saat 20 dakikaya düşürecek. Ayrıca, Paris ve Alman şehirleri arasındaki mesafelerde büyük ölçüde kısalıyor. Daha önce 6 saat 45 dakika süren Frankfurt-Paris yolculuğu, 3 saat 45 dakikaya, Paris-Stuttgart arası 3 saat 50 dakikaya düşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious