Hızlı tren fabrikasına ilk harç

Hızlı tren fabrikasına ilk harç.9228
  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Yıldırım: "Türkiye bölgenin hızlı tren setleri üretim merkezi olacak" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yabancı şirket ortaklığı ile kurulan ve bugün temeli atılacak olan Hızlı Tren Fabrikası ile Türkiye'nin bölgenin 'hızlı tren setleri üretim merkezi' haline geleceğini söyledi.

Fabrikanın temel atma töreni için Sakarya'ya gelen Bakan Yıldırım, önce Sakarya Valiliği'ni ziyaret etti. Burada fabrika ile ilgili bilgi veren Yıldırım, üretimin, istihdamın ülke insanının zenginleşmesi, refaha kavuşması için olmazsa olmazlardan olduğunu belirterek, "Hızlı Tren Fabrikası'nın temeli atılmasıyla Türkiye'de hızlı tren imalatına da kısa sürede başlamış olacağız. Hızlı tren işletmeciliği ile hızmı tren imalatını eş zamanlı olarak Türkiye'de başlatmış oluyoruz. Ankara-Eskişehir hattında çalışmalar hızla devam ediyor" dedi.

Hızlı Tren Fabrikası'nın Kore Hyundai'nin bir kuruluşu olan Rotem firmasıyla, TCDD ve Türk ortaklarının ortak girişimi ile yapılan bir fabrika olduğunu vurgulayan Yıldırım şunları söyledi: "Fabrikanın amacı yılda başlangıçta 50 adet tren seti imal etmek. Ama çevremizi kuşatan ülkelere, coğraflayara baktığımazda bu fabrikanın amacının sadece Türkiye'nin ihtiyacını karşılamlak değil, ülkenin kuzeyinde, Orta Doğu'da, Türk Cumhuriyetleri'nde yer alan ülkelerin ihtiyaçlarına da cevap vereciktir. Orta ve uzun vadedeki fabrikanın hedefi budur."

İşin güzel yanının ise burdaki üretilecek hızlı trenlerin başlangıçta yüzde 30-50 yerli olmakla beraber çok kısa sürede tamamen yerli üretime geçmiş olacağını vurgulayan Yıdırım, "Türkiye Vagon Sanayi A.Ş'nin bu konuda birikimleri var. Bu alanda teşeron firmalarda oldukça gelişmiş durumda. Fabrikayla hem yerli üreticilerimize iş, hem fabrikaya yeni işçi istihdamı sağlanacak" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious