Hızlı tren İstanbul'a gelecek mi?

Hızlı tren İstanbul'a gelecek mi?.12929
  • Giriş : 01.02.2008 / 10:35:00

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Yunus Akıl, 2004 yılından beri gündemde olan ve yapımına Eskişehir- Ankara hattında devam edilen trenin İstanbul'a giremeyeceğini iddia ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akıl, "Tren hattının Gebze'den İstanbul'un içine girmesi şu anki tren yollarıyla mümkün değil. Bu yolların hızlı trenin toplam maliyetini bile geçer" dedi.

Hattın Ankara- Eskişehir bölümünde de sorunlar olduğunu ifade eden Akıl, "Ayaş tineli yapılmış olsa yol 160 km kısalacaktı ama olmadı. Hızlı tren hattı eski hattın yanında paralel gidiyor" diye konuştu.

"Uçağa rakip olabilir mi?" tartışmaları yaşanmıştı...

Ankara-İstanbul hattında hızlı trenin devreye girmesiyle havayoluna ciddi bir alternatif gelecek. Halen bu iki kent arasındaki yolcuların sadece yüzde 10'u treni tercih ediyor. Hızlı trenle bu payın yüzde 78'e çıkacağı sanılıyor. 29 Ekim'de yolculu test sürüşlerine, gelecek yılın ilkbaharında da ticari seferlere başlanması planlanan Ankara-Eskişehir hattı, İstanbul'a ulaşımı da kısaltacak. 8-10 saatlik yolculuk, Eskişehir hattının devreye girmesiyle iki-üç saat kısalacak. Ankara'dan kalkan tren Eskişehir'e süratle gidecek, Eskişehir'den itibaren normal hızla yoluna devam edecek.

Yeterince güvenli mi?

Yetkililer 2004'te 41 kişinin öldüğü hızlandırılmış trenin yenilenen eski hatlar üzerinde seyrettiğini, hızlı tren için ise uluslararası standartlara uygun yeni hatlar yapıldığını hatırlatıyor.

Bilet fiyatı ne olacak?
Dünyada hızlı trenlerde, normal trenlerden yüksek fiyat tarifesi var. Kimi ülkedeki fiyatlar, uçak fiyatlarına yaklaşıyor. TCDD bir süre önce tren yolcuları arasında fiyat araştırması yaptı. Ankete katılan yolcuların yüzde 100'ü, fiyatın 50 YTL ve altında olması halinde hızlı treni tercih edeceklerini söylerken yüzde 13'ü fiyatı ne olursa olsun bu aracı seçeceklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious