Hızlı tren nisanda yola çıkacak

Hızlı tren nisanda yola çıkacak.9228
  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Eskişehir hızlı tren deneme seferlerine en geç Nisan ayı sonunda başlanacağını açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TCDD'na ait özel vagonda yapılan gezide gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım, 2003 yılında 250 milyon YTL ve bu yıl 1 milyar 145 milyon YTL demiryollarına kaynak aktarıldığını söyledi.

Polatlı'nın bir merkez kabul edilerek doğu-batı ve güney-kuzey hızlı tren altyapısının kurulması gerektiğini belirten Yıldırım, Ankara-Eskişehir hızlı tren hattında çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu ve Eskişehir-Köseköy etabının ihalesinin de yapıldığını 1-2 ay içinde bu etapta çalışmaların başlayacağını ifade etti.

Yıldırım, Ankara-Eskişehir bölümünde en geç Nisan ayı sonunda deneme seferlerine başlamayı hedeflediklerini ve bir aksilik olmazsa başlayacak hattın bu bölümünü 2007 sonunda ticari işletmeye açmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Ankara-Konya hızlı tren projesinin altyapı çalışmalarının da sürdüğünü ve üstyapı işlerinin yılbaşında ihaleye çıkarılacağını kaydeden Yıldırım, Türkiye'nin hızlı tren işletmeciliğinin yanı sıra Sakarya'da temeli atılan fabrikada hızlı tren teknolojisini geliştiren ülkeler arasında yer alacağını ve burada hızlı trenlerin üretileceğini vurguladı.

Yıldırım, Eskişehir TÜLOMSAŞ'ta Amerikan firmasıyla orta dizel lokomotif üretimi de yapıldığını ve bu üretimlerin yüzde 51'inin yerli olması şartı arandığını belirterek, 89 lokomotifin 38'inin üretiminin tamamlandığını söyledi.

Yıldırım, yapılan icraatlar sonucunda 73 milyon olan yıllık yolcu sayısının 77,5 milyona ve yükün de 14.6 milyon tondan 19.6 milyon tona ulaştığını açıkladı.

Bakan Yıldırım, demir yollarında başlayan projelerin kaynaklarının projenin bitiş süresine göre devam edeceğini ve bu rakamın en az 1 katrilyon olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin 2013 yılına kadar demir yollarında bin 500 kilometre, 2023'e kadar ise ilave 2 bin 500 kilometre hızlı tren hattının yapımıyla 5 bin kilometre hızlı tren yoluna ulaşmayı hedeflediğini belirten Yıldırım, bu hedefe ulaşmak için en az 20 milyar Euro gerekeceğini kaydetti.

Hızlı tren yolu hattında incelemelerde bulunan Yıldırım ayrıca TCDD Genel Müdürü Karaman'dan da inşa faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious