Hızlı tren otobüs firmalarını etkiledi

Hızlı tren otobüs firmalarını etkiledi.12709
  • Giriş : 31.03.2009 / 11:19:00

Yüksek Hızlı Tren'e (YHT) gösterilen yoğun ilginin Eskişehir otogarında bürosu bulunan ve Ankara'ya yolcu taşıyan 15 otobüs firmasını zor durumda bıraktığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eskişehir Otobüsçüler Derneği Başkanı Mesut Kanat, 13 Mart'ta seferlere başlayan YHT'nin Eskişehir'de otobüsçülük sektörüne olumsuz etki yaptığını kaydetti.

Eskişehir'den Ankara'ya giden yolcuların önemli bölümünün 13 Mart'tan sonra YHT'yi tercih ettiklerini ifade eden Kanat, şöyle konuştu:
“YHT, iki kent arasında sefer yapan otobüs firmalarını endişelendiriyor. YHT'nin şu anda bize ne kadar zarar vereceğini bilemiyoruz. Otobüs fiyatına yolcu taşınırsa yolcu bulamayız. Firma sahipleriyle sürekli görüşüyoruz. 1 Nisan'dan sonra kendimize bir yön çizeceğiz. Otobüsler Ankara'ya neredeyse boş gidip geliyor. Otobüsçünün ayakta kalması çok zor görünüyor.”

“NE OLACAĞINI MERAKLA BEKLİYORUZ”

Eskişehir-Ankara arasında sefer yapan Buzlu Turizm Genel Müdürü Bilgin Çıldır da, ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçirdiklerini belirterek, YHT'nin kendilerini zor durumda bıraktığını bildirdi.

Ankara'ya 10 liraya yolcu taşımaya başladıklarını anlatan Çıldır, şöyle devam etti:

“Eskişehir'den Ankara'ya yolcu taşıyan 15 firma var. Bunlar arasında kriz nedeniyle zaten rekabet vardı. Hızlı tren bilet fiyatının 5 lira olması bizi çok zor durumda bıraktı. Çoğu zaman 8-10 yolcu ile otobüs Ankara'ya gidiyor. Yolcu sayımız yüzde 60-70 oranında azaldı. Eskişehir'deki firmaların yüzde 80'ini öğrenciye hizmet veriyor. Öğrenci için 1-2 lira bile önemli. YHT, 1 Nisandan sonra tam bilet 20, öğrenci 16 lira olacak. Ne olacağını merakla bekliyoruz. Bütün firmalar kampanya yapmaya başladı. Gidiş bileti alana dönüş biletini ücretsiz veren firmalar var. Ankara'ya giden otobüsteki 4 koltuğu 4 liradan satan firma var. Nisanın ilk haftası her şey belli olur.”

“BİZİ ÇOK ZOR GÜNLER BEKLİYOR”

Kütahya Astur Bölge Müdürü Necmi Kardaş da, hızlı tren seferlerinin Ankara'ya yolcu taşıyan otobüs firmalarını olumsuz etkilediğini belirterek, “Birkaç ay öncesine kadar 17 liradan Ankara'ya yolcu taşıyorduk. Rekabet nedeniyle 10 liraya kadar düştük. Ekonomik kriz var. Bu durum otobüs esnafını vurdu. Bizi çok zor günler bekliyor. Fiyat 1 Nisandan sonra 20 lira olsa bile yine rekabet edemeyiz. Devletle rekabet edilemez” dedi.

“ARAÇ İÇİ İKRAMLARI ARTIRDIK”

ANKA Seyahat Personel Müdürü İsmet Günay da, akaryakıt pahalılığı nedeniyle zor günler geçirdikleri bir dönemde YHT'den olumsuz etkilendiklerini bildirdi.

YHT henüz seferlere başlamadan Eskişehir-Ankara arasındaki bilet fiyatlarını aşağı çektiklerini anlatan Günay, şöyle devam etti:

“Yolcuyu elimizde tutmak için çeşitli promosyonlar yapıyoruz. Yolcuyu nasıl memnun ederiz, buna bakıyoruz. Araç içi ikramları artırdık, otobüsleri son model yaptık. Fiyatı 17 liradan 10 liraya düşürdük. Hatta 7 liraya bile bilet satan firmalar var. Yolcuya güzellik yapmaya çalışıyoruz. Bu rekabet ortamı vatandaşa yarayacak. Şu anda zarar ediyoruz. Ekonomik krizle boğuşan otobüs firmaları YHT ile de mücadele edecek.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*