Hızlı tren projesine 40 Km.'lik 40 tünel

Hızlı tren projesine 40 Km.'lik 40 tünel.12709
  • Giriş : 13.05.2009 / 16:09:00

Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Chen Jian, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin Eskişehir-İstanbul etabındaki inşaat çalışmalarını inceledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Chen Jian ve beraberindeki heyet, Ankara-İstanbul hızlı demiryolu projesi kapsamında altyapı inşaatı devam eden Eskişehir-İstanbul bölümünü ziyaret etti.

Ankara'dan Eskişehir'e Yüksek Hızlı Tren ile gelen Jian'a ziyareti sırasında eşlik eden TCDD Genel Müdürü Karaman inşaat çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Heyet, Bozüyük'te yapımı devam eden 34 No'lu tünelde incelemelerde bulundu.

Karaman, burada yaptığı açıklamada, Eskişehir-İstanbul arasında hızlı demiryolu inşaatının sürdüğünü söyledi.

İnönü kesiminden sonra bölgenin dağlık bir yapıya sahip olduğuna dikkati çeken Karaman, bu bölgede 40 tünel açılacağını ifade etti. Karaman, ''Toplam 40 kilometre uzunluğunda 40 tünel açacağız. En uzun tünel 5 kilometre olacak'' dedi.

Projenin inşaat süresinin sözleşmede 24 ay olarak belirlendiğini ancak bölgenin coğrafi şartlarından kaynaklanan zorluklar bulunduğunu anlatan Karaman, proje kapsamındaki tünellerin yüzde 5'inin, yolun ise yüzde 15'inin tamamlandığını dile getirdi.

Tünel inşaatlarının iki uçtan başlatılarak yapıldığını anlatan Karaman, şu anda 14 tünelde inşaatın devam ettiğini kaydetti.

Karaman, projenin tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul arasında yüksek hızlı tren ile seyahatin 3 saate düşeceğini dile getirdi.

Heyet, daha sonra Bilecik Küplü Köyü mevkisinde inşaatı devam eden 24 No'lu viyadükte de incelemelerde bulundu.

Bu viyadüğün 262 metre uzunluğunda olacağını belirten Karaman, İstanbul-Eskişehir arasında toplam uzunluğu 18 kilometre olacak 19 viyadük yapılacağını bildirdi.

Karaman ve beraberindekiler daha sonra projenin yürütüldüğü şantiyeye geçerek, burada brifing aldı.

Karaman, burada yaptığı konuşmada, hızlı tren projelerinin yapım ve finansmanında işbirliği yapılan ülkelerin başında Çin Halk Cumhuriyeti'nin geldiğini hatırlattı.

Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin ikinci etabının 1.27 milyar dolar toplam bedelle Çin Halk Cumhuriyeti'nden CRCC ve CMC ile Türkiye'den Cengiz ve İÇTAŞ İnşaat firmalarından oluşan konsorsiyuma ihale edildiğini ifade eden Karaman, projenin finansmanının Çin Eximbank'tan alınan 720 milyon dolar kredi ve Avrupa Yatırım Bankası'nın 550 milyon dolarlık desteğiyle sağlandığını kaydetti.

Karaman, Ankara-Sivas ve Bursa-Osmaneli projelerinde de Çin Halk Cumhuriyeti'nden destek beklediklerini söyledi.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Jian da yapılan incelemelerden memnuniyetini dile getirerek, projenin başarılı olacağına inandığını ifade etti.

Ankara'dan Eskişehir'e Yüksek Hızlı Tren ile 1.5 saatte ulaştıklarını belirten Jian, ''Trende kendimizi çok güvende hissettik. Umarım Türkiye'nin tüm demiryolları hep bu standartta ve bu kalitede olur. Ben buna inanıyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*