Hızlı tren tüm Türkiye'ye yayılacak

Hızlı tren tüm Türkiye'ye yayılacak.36008
  • Giriş : 08.12.2008 / 21:56:00

Hükümet Türkiye'yi hızlı tren hatlarıyla örmeyi planlıyor. Her yıl hızlı tren projeleri için bütçeden 2 milyar dolar ayıran hükümetin hedefi 2023 yılında tüm hatları devreye sokmak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin ilk hızlı treninin testleri hala bitmemiş olsa da, hedef 2023 yılında Türkiye'de pek çok hatta hızlı trenle seyahat edilmesi.

Halen, Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya hızlı tren hatlarının yapımı sürüyor. Hızlı tren hayata geçince Ankara-İstanbul arası üç saate inecek. Ankara-İzmir arasını 3 saat 20 dakikaya indirecek hattın ise uygulama projesi hazır.

Sivas-Kars, Şefaatli-Kayseri, Konya-Mersin-Adana, Eskişehir-Antalya ve Osmaneli-Bursa-Bandırma-İzmir hızlı tren hatlarının da uygulama projelerinin üzerinde çalışılıyor.

Demiryolları limanlar ve hava meydanları inşaatı genel müdürlüğü bazı hatlarda özel sektörü de projlere dahil etmeyi planlıyor.

Osmaneli-Bursa-Bandırma arasında yapımı planlanan hızlı tren hattında yap-işlet-devret modelinin uygulanması gündemde.

Bu bölgedeki yük potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirten DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, bölgedeki sanayicilerin hızlı tren ve yük taşımacılığı talebi olduğunu söyledi.

Aydın-Çine-Yatağan güzergahına yapımı planlanan demiryolunun da yap-işlet-devret ile ihale edilebileceği belirtiliyor.

Demiryollar, limanlar ve hava meydanları inşaatı genel müdürlüğü, Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattının uygulama projesini de hazırladı.

Halkalı-Bulgaristan hızlı tren projesi 2009 yılında işlerlik kazanacak. Poje 2009 yatırım programına alındı.

DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, projeler tamamlandığında hızlı trenin Bulgaristan sınırından girip, Marmaray'ı geçerek Kars'a kadar gideceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*