Hızlı trene AB desteği

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin başkenti Ankara ile en büyük kenti İstanbul arasındaki seyahat süresini kısaltarak tren projesinin ilk etabında yüzde 80 gerçekleşme sağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Demiryolları(TCDD) Genel Müdürlüğü, yapımı sürdürülen Ankara -İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin 1. Etabını oluşturan 236 km’lik Sincan-İnönü hattı için Avrupa Yatırım Bankası’ndan ek finansman sağladı. 120 milyon euro tutarındaki kredi, AYB sabit faizi ile 7 yılı ödemesiz 30 yıl vadeli olacak.

Eskişehir-Ankara tamam

Projenin Eskişehir-Esenkent etabındaki fiziki gerçekleşme oranı yüzde 80’e ulaşırken, üstyapı montajı için gerekli olan ray, makas, traversin gibi ihtiyaçlar tamamlandı. Elektrifikasyon ve sinyalizasyon malzemeleri gelmeye devam ederken, bugüne kadar 297 km üstyapı döşemesi tamamlandı, elektrifikasyon direklerinin yüzde 82’ si dikildi. Yol döşeme işlemleri bitirilen 297 km’lik kesimin ilk aşamada 100 km’lik bölümünde ölçüm işlemlerine ise 29 Ekim’de başlandı. Projenin devamı olan 15 kilometre uzunluğundaki Sincan-Esenkent arasındaki çalışmalar hızla devam ediyor. Eskişehir İnönü arasındaki kazı çalışmalarının yüzde 56’sı tamamlanırken, AYB’den sağlanan finansmanla hız daha da artırılacak.

2. etap 2007’de

Hızlı Tren Projesi’nin 2. etabı ise, Köseköy-Vezirhan ve Vezirhan-İnönü olmak üzere 2 kesimde sürüyor. 2. kesim Vezirhan -İnönü kesimini 610 milyon dolar bedelle kazanan CRCC-CMC-Cengiz İnş-IC İÇTAŞ İnş Konsorsiyumu ile sözleşme imzalandı. Ayrıca; 2.etabın devamı niteliğindeki Köseköy-Gebze arasındaki 56 km’lik kesimin proje çalışmaları tamamlanmış olup ihale dosyaları hazırlanma aşamasında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious