Hızlı trenin hızını göremedik

Hızlı trenin hızını göremedik.36008
  • Giriş : 05.04.2008 / 09:16:00

Türkiye’nin ilk hızlı treni, 17.5 milyon avroya satın alınarak bir ayda İspanya’dan getirtildi ancak dört aydır hangarda bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’nin ilk hızlı treni, Ankara-Eskişehir tren hattında kullanılmak üzere 18 Ekim 2007’de satın alınmıştı. İspanyol bir firma olan CAF’tan 17.5 milyon avro karşılığında alınan hızlı tren, San Sebastian’dan teslim alınıp Fransa’nın Handea kentine TIR’larla taşınarak burada demiryoluna indirilmiş ve başka bir lokomotifle çekilerek
İsviçre, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan güzergâhı üzerinden
Türkiye’ye getirilmişti.

SORUN TRENDE DEĞİL • Bir ayda İspanya’dan Türkiye’ye getirilen hızlı tren, aradan geçen dört aya rağmen hâlâ Eskişehir-Ankara demiryolu hattına indirilemedi.

TCDD Ankara Behiçbey Tesisleri’ne çekilen trenin, önce gerekli test ve donanım yüklemeleri, ardından da montajı tamamlandı. Statik testlerden de başarıyla geçen trenin tüm donanımlarının sorunsuz olarak çalıştığı tespit edildikten sonra sıra, hızlı trenin çalışacağı hattın kontrollerine geldi.

ARADAN DÖRT AY GEÇTİ • Ancak bu andan sonra işler biraz sarpa sardı, çünkü bu kontrolü yaparak demiryolundaki çatlakları, bağlantı unsurlarını ve kaynak noktalarını tespit edecek olan alet, TCDD’de bulunmuyordu. Almanya’dan istenmesine karar verilen alet için gerekli yazışmaların yapılması, bu aletin kiralanması ve teslim alınması derken aradan tam dört ay geçti.

YİNE BEKLEYECEĞİZ • TCDD yetkilileri, beklenen aletin Almanya’dan nihayet geldiğini ve çalışacağı Ankara-Eskişehir hattının son kontrollerinin yapılmasından sonra hızlı trenin demiryoluna indirileceğini belirtti.

Bir ayda İspanya’dan gelen trenin demiryoluna indirilmesi için aradan dört ay geçmesi gerekti ve şimdi sıra demiryolu hattının kontrollerinin bitmesini beklemeye geldi...

HIZLI TREN PEKİ NEYE BENZİYOR

Hızlı tren yolcu taşımacılığına başladığında Ankara-Eskişehir arasındaki mesafede demiryolu ulaşımı üç saatten bir saat 10 dakikaya inecek.

Türkiye’nin ilk hızlı treninin üretiminde mevcut olan son teknolojiler kullanıldı. Saatte 250 kilometre hız yapabilen tren, 17.5 milyon avroya mal oldu.

Dağıtılmış sekiz motor tarafından çekilen tren, yolculuklarda motor arızalarından kaynaklanabilecek herhangi bir aksamaya meydan vermeyecek.

Trenin iç mekânı, business ve ekonomi olmak üzere ikiye ayrıldı. Business vagonların oturma düzeni iki artı bir şeklindeyken ekonomi sınıfındaki vagonlar, iki artı iki koltuk şeklinde planlandı.

Tek seferde toplam 419 yolcuyu taşıyabilen trenin koltuklarından 55’i business, 354’ü birinci sınıf, ikisi özürlü, sekizi de kafeterya için monte edildi.
Business bölümündeki koltuklar deri, diğer bölümlerdeki koltuklar ise kumaşla kaplandı.

Business bölümündeki tüm koltukların arka bölümlerine dört ayrı kanaldan yayın yapılabilecek şekilde LCD ekran görsel yayın sistemleri konuldu.

Taşınabilir bilgisayarlar için güç kaynağının bulunduğu trende ortak kullanım amacıyla LCD ekranlar da tavanlara yerleştirildi. Yolculukta maksimum konforun sağlanması hedeflenerek hızlı trenin ses yalıtım düzeyi yükseltildi. Tünellerde ve karşılıklı tren geçişlerinde yolcuların basınçtan etkilenmemesi için de basınç dengeleme sistemi kuruldu. Dijital göstergelerle yolcuların bilgilendirildiği vagonda, çağrı butonları ve vakumlu tuvaletler bulunuyor.

TARAF

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious