Hızlı trenle ilgili uyarı!

Hızlı trenle ilgili uyarı!.12709
  • Giriş : 17.04.2009 / 23:09:00

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yunus Akıl, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karman'ı Yüksek Hızlı Tren (YHT) konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akıl, Genel Müdür'ün hatta meydana gelen bozulmaları küçümsediğine dikkat çekerek, “Noktasal olarak ray üst kotunda meydana gelecek 2 mm.lik bir sapmanın nelere yol açacağını düşünmek bile istemiyorum. Yani o hızla giden bir trenin 2 mm.lik bir boşluğa düşmesi halinde raya gelecek kuvvetlerde nasıl bir artış olacağını bunun darbesel bir etki yaratacağını, trenin sıçramasına, ray kırılmasına neden olabileceğini... Bu nedenle dua edelim ki bu sapma noktasal değil bölgesel olsun” dedi.

BTS Genel Başkanı Akıl, TCDD Genel Müdürü Karaman'a yazdığı açık mektupla, YTH ile ilgili TCDD Genel Müdürlüğü'nün resmi web sayfasında yayınlanan açıklamalarını eleştirdi. Mektubunda, TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamanın, basında da yer alan YHT Bölge Müdür Yardımcısı'nın, “hattı 13 Mart'ta ticari işletmeye açtık (yani yolcu taşımacılığına başladık) ancak kontrol elemanlarımızın incelemeleri sırasında hatta yer yer bozulmalar gördük ve hatta yapılabilecek hızı düşürdük” sözlerinin üzerine yayınlandığını hatırlatan Akıl, eleştirilerini şöyle sıraladı:

“Sayın Genel Müdürüm, açıklamanız içerisinde yer alan; 'yolda yer yer deformasyonlar oluştuğu şeklindeki ibare, tamamen teknik bir tespit olup, anlamı ise hat üzerinde noktasal (+2 veya -2 mm) değerleri arasındaki sapmaları ifade etmektedir' şeklindeki açıklamayı anlamak mümkün değildir. Açıklamada (+2 veya -2 mm) denirken sanırım (deformasyonla birlikte kullanıldığı için) altyapıdaki deformasyon nedeniyle ray seviyesinde meydana gelen sapma kastedilmektedir. Eğer kastedilen bu ise noktasal olarak ray üst kotunda meydana gelecek 2 mm.lik bir sapmanın nelere yol açacağını düşünmek bile istemiyorum. Yani o hızla giden bir trenin 2 mm.lik bir boşluğa düşmesi halinde raya gelecek kuvvetlerde nasıl bir artış olacağını bunun darbesel bir etki yaratacağını, trenin sıçramasına, ray kırılmasına neden olabileceğini... Bu nedenle dua edelim ki bu sapma noktasal değil bölgesel olsun.

Siz uzun zamandır deneme sürüşleri yaptığınızı sürekli yineliyorsunuz. Anlayamadığım konulardan biri, bu kadar uzun süredir devam eden deneme sürüşlerine karşın, neden hala bu hattın dinamik etkiler altında nasıl davranacağının bilinmemesidir. Anlayamadığım diğer bir husus, geçici kabulü 5 Martta yapılan bir hatta 13 Martta ticari işletmeye nasıl başlanabildiğidir? Hatun yüklenicisi buna nasıl izin verebilmiştir? Oysa genel uygulama geçici kabul sonrası deneme sürüşlerine başlanması ve düşünülen işletme şartları altında hattın davranışları gözlenmesidir. Ancak; böylelikle, olası aksaklıklar yine yüklenicisi tarafından giderilebilir ki bu süre de genel olarak bir yıldır.”

Akıl, mektubunda, ilanı acil ihtiyaç olarak gösterilen makinelerin de YHT hatlarında dikkatli kullandırılması gerektiğini belirterek, bazılarının hattın stabilitesini olumsuz etkileyebileceği konusunda uyardı. Akıl, Karaman'a yönelik, “Lütfen bu makinelerle yapılan bakımdan sonra, 250 km hızın yola devam demeden önce kendinize düşünmek için zaman ayırın” dedi. TCDD'nin açıklamasında, trenlerin üzerinde ivmeölçerlerin (aksolemelre) olduğunun söylendiğini de hatırlatan Akıl, ancak bu ivmeölçerlerin hattaki bozulmanın niteliği hakkında bir bilgi vermesi yani ray açıklığı, raydaki burulma gibi onlarca değer hakkında bilgi vermesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Akıl, TCDD'nin hızlı tren hattında görev yapmış uzmanlıkların, inceledikleri konular ve tuttukları raporların, hızlı treni sertifike eden TÜV-SÜD firmasının raporlarının ve sertifikasyona ilişkin firmanın verdiği belgelerin, Esenkent-Hasanbey arasında altyapı kontrol hizmetlerini yürüten Mescioğlu firmasının işlerin kesin kabul aşamasına geldiğine ilişkin raporlarının kendileriyle paylaşılmadığını da hatırlatarak, bilgi alışverişinde bulunulmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*