Hızlı yemeyin!

Hızlı yemeyin!.5440
  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Hızlı yemek şeker ve tansiyon yükselmesine neden olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İftar veya sahurda gereğinden fazla yemek; hazımsızlık, mide ağrısı, kabızlık, kan şekeri ve ani tansiyon yükselmelerine neden olabilir.

Konya Vakıf Hastanesi Diyetisyen, Özgür Atalay hızlı yemek yeme sonucu kan şekeri ve tansiyonun ani yükselmesine neden olacağını belirtti. Diyetisyen Atalay vatandaşları 'Ramazan ayında sağlıklı beslenme' konusunda uyardı. Oruç tutan kişilerin yeterli ve dengeli beslenme konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirten Atalay, Ramazan ayı süresince yetersiz, bilinçsiz ve dengesiz beslenmenin çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı vurguladı.

Atalay, "Oruç tutan vatandaşlarımızın iftar veya sahurda gereğinden fazla ve hızlı yemek yemeleri; hazımsızlık, mide ağrısı, kabızlık, kan şekeri ve tansiyonda ani yükselmelere neden oluyor. Bu tür sağlık sorunlarından uzak kalabilmek için; iftar ve sahurda yavaş yavaş ve az miktarda yemek yenilmeli, yemekler ağızda iyi çiğnenmelidir." dedi.

İftar yemeğine çok sıcak veya çok soğuk olmayan hafif bir çorbayla başlanılması öneren Atalay, "Çorbanın ardından etli veya etsiz, fazla yağlı olmayan bir sebze yemeği, yoğurt, meyve veya tatlının tüketilmesi sağlıklı beslenme açısından doğru olacaktır. Tatlı olarak sütlaç, keşkül, güllaç gibi sütlü tatlıların tercih edilmelidir." uyarısında bulundu.

Atalay, açıklamasında oruç tutan vatandaşlara yönelik şu uyarılarda bulunuldu: "Ramazan ayı süresince yeterli ve dengeli beslenin. Yeterli ve dengeli beslenme; dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinler; süt grubunda yer alan süt, peynir ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır. Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları oruç tutan kişiye özgü olarak değişmekte, bireyin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivite durumu bu oranları etkilemektedir.

Ramazan ayında 3 öğün beslenme düzeni 2 öğün olarak değişmekte, sabah kahvaltısının yerini sahur, akşam yemeğinin yerini iftar almaktadır. Bu nedenle iftar ve sahur arasına konulan ara öğünler ile dengeli beslenme sağlayın. Aşırı yağlı kızartma ve kavurmalar ile hamur tatlıları, şekerleme ve aşırı tatlı besinlerden uzak durun. Kolay hazmedilen, mide-bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen sebze, meyve ve kepekli ekmek gibi posalı besinler ile besin değeri yüksek gıdaları tercih edin."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious