Hocalı Katliamının 16.yılı Ankara'da anıldı

Hocalı Katliamının 16.yılı Ankara'da anıldı.17303
  • Giriş : 26.02.2008 / 00:01:00

Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında Ermenilerce yapılan katliamda yaşamını yitirenler, Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği (TÜDKAD) ve Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliğince anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Standartları Enstitüsü Konferans Salonu'ndaki panel, Ermeni-Azeri ilişkileri ve Karabağ'ın tarihçesi ile Hocalı katliamının görüntülerinin yer aldığı sinevizyon gösterisi ile başladı.

Panelin açılışında konuşan TÜDKAD Genel Başkanı ve MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütüne yönelik yürüttüğü sınır ötesi operasyonda şehit olan askerleri rahmetle anarak, ailelerine ve Türk milletine baş sağlığı diledi.

Ermeni çetelerini gerçekleştirdiği ''Hocalı Katliamı''nın ''vahşetin böylesi olmaz'' dedirtecek türden bir olay olduğunu belirten Bal, Türk milletinin hoşgörülü, barış yanlısı bir millet olmasına karşın tarihin Türk milletine karşı yapılan soykırımlarla dolu olduğunu söyledi.

Bal, yakın tarihte Azerilere karşı uygulanan soykırımla Azerilerin topraklarında mülteci haline geldiğini kaydetti.

1915 olayları ve Ermeni meselesinin gerçek yüzünün gençlere anlatılması ve hafızalarının diri tutulması gerektiğinin altını çizen Bal, Ermenilerin yaptıkları katliamların unutulduğunu, ''Kıbrıs meselesinde de durumun aynı olduğunu'' söyledi.

Bal, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının uzun vadede Türk devletinin varlığını tehdit eder hale geldiğini anlatarak, ''301. maddenin kaldırılmasını en fazla AB, ABD ve Ermenilerin istemesi tesadüf mü?'' diye sordu.

Her Türkün, Hocalı Katliamı'nı tüm dünyaya anlatma sorumluluğu olduğunu ifade eden Bal, Türk halkları arasında kader birliği şuurunun yaygın hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

-''AZERBAYCAN ESKİSİ GİBİ DEĞİL''-

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Zakir Haşimov da Ermenilerin olmayan bir soykırımı Batılı devletlerin parlamentolarında kabul ettirmeye çalıştıklarını, asıl soykırımın Hocalı'da yapıldığını söyledi.

Azerbaycan Milletvekili Genire Paşayeva da Ermenilerin Kafkasya'da yer alan devletlerden biri olmadığını, oraya Batılı devletlerce Türk dünyasının birleşmesini engellemek için tampon bir devlet kurmak üzere göç ettirildiklerini anlattı. Paşayeva, Ermenilerin Sovyetler Birliği tarafından da bu amaçla kullanıldığını söyledi.

Sovyetler Birliği'nin son döneminde Mihail Gorbaçov'un Ermenilere silah yardımı yaptığını, askeri üslerini kullandırdığını kaydeden Paşayeva, Hocalı Katliamı'na giden sürecin böyle yaşandığı kaydetti.
Paşayeva, Hocalı'daki silahsız sivil halkın topraklarını terk etmek istemeleri üzerine katlediklerini belirtti.

''Azerbaycan'ın artık eskisi gibi olmadığını'' vurgulayan Paşayeva, ekonomilerinin canlandığını ve ülkelerini koruyacak bir Silahlı Kuvvetlerinin bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin her konuda kendilerine destek olduğunu belirten Paşayeva, Türkiye'ye ve Münih'teki konuşması nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Paşayeva, söz konusu coğrafyada 270 milyon Türkün yaşadığının altını çizerek, ''Aklımızı kullanırsak, birlik olursak Türklerin içinde olmadığı hiç bir şey olmaz, kimse üzerimize oyun oynayamaz bu coğrafyada'' diye konuştu.

MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan da siyasi gücün fikir gücüyle desteklenmesi gerektiğini, bunun da bilgiye mümkün olduğunu söyledi. Bu nedenle meseleyi Ermenilerden daha iyi bilmek gerektiğinin ifade eden Aktan, Türklerin haklılığını ancak bu şekilde tüm dünyaya anlatabileceğini belirtti.

Aktan, 1948 yılında imzalanan BM'nin Soykırım Sözleşmesinde siyasi mücadelelerde ölenlerin soykırım kapsamına alınmadığını hatırlatarak, öncelikle Hocalı'da yaşananların siyasi nedenlere bağlanmadan dünyaya anlatılması gerektiğini söyledi.

Soykırım olması için bir tarafın diğer tarafı yok etme kastı içinde bulunması gerektiğini ifade eden Aktan, Soykırım Mahkemesi'nin ve Lahey Adalet Divanı'nın bu yok etme kastının da şüpheye mahal vermeyecek şekilde ispatlanmasını istediğine dikkati çekti.
Hocalı'da yaşananların tam bir vahşet olduğunu söyleyen Aktan, ''Bu çok derin bir nefret. Bu nefret, 'Ben şu toprağı Azerilerden alayım''la ifade edilemez. Bu ırkçılığın getirdiği bir nefrettir. Bizim bunun üzerinden gitmemiz lazım'' diye konuştu.

Şu anda Ermenistan'da Taşnak Sütyun'un iktidarda olduğunu ifade eden Aktan, ''Onların iktidara gelmesini o kadar çok istedim ki çünkü onlarla görülecek bir hesabımız var. Bu hesabı Azeri kardeşlerimizle beraber göreceğiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious