Hokkabaz, Hollada'da vizyona girdi

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Cem Yılmaz'ın yeni filmi Hokkabaz Türkiye'deki başarılı başlangıcından sonra Hollanda'da gösterime girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gösterimden önce sahnede seyircileri selamlayan Cem Yılmaz ve oyuncular, yoğun ilgiye teşekkür ederek, seyircinin bu desteğinin kendilerini daha kaliteli yapımlara zorladığını ifade etti. Cem Yılmaz, Ali Taner Baltacı ve oyuncular, daha sonra basın toplantısı düzenleyerek, film hakkında bilgi verdiler ve soruları yanıtladı.

Cem Yılmaz, bu film ile alışılagelen Türk filmlerindeki bir konu ya da bir öğe yerine daha çok konuyu bir arada işlemeye çalıştıklarını, bu nedenle komedi ya da dram gibi tanımlamalarda bulunmak istemediklerini söyledi. Cem Yılmaz, Türk sinemasının, gerek teknik gerek kaliteli üretim açısından Avrupa sinemasının gerisinde olmadığını, hatta önünde gittiğini, ancak Amerikan sinemasıyla karşılaştırmanın, koşulların farklı olması nedeniyle doğru olmayacağı görüşünde olduğunu ifade etti.

Cem Yılmaz, filmin senaryosunun çalıntı olduğu iddialarıyla ilgili bir soru üzerine, bu iddialara üzüldüğünü belirterek, "Bu tür tartışmalar tarzımın dışında olduğu için konuşmak istemiyorum" dedi.

Yılmaz, Fransa meclisinin Ermeni iddialarıyla ilgili yasa teklifini kabul etmesini protesto amacıyla filmin bu ülkede gösterilmemesi fikriyle ilgili bir soru üzerine de böyle bir protestonun amaca uygun düşmediğini, Fransa'daki sinemaseverlerin ve Türk seyircilerin bu olanaktan, bu amaçla mahrum edilmesini doğru bulmadığını söyledi.

Yönetmenliğini Cem Yılmaz ile birlikte Ali Taner Baltacı, yapımcılığını Necati Akpınar ve senaryo ile başrol oyunculuğunu yine Cem Yılmaz'ın üstlendiği film, İstanbul'da başarılı olamayan bir sihirbazın, Anadolu'da turneye çıkmasını ve bu sırada yaşadıklarını konu alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious