Hollanda, ek vergide geri adım atıyor

Hollanda, ek vergide geri adım atıyor.12726
  • Giriş : 27.03.2008 / 14:36:00

Hollanda Hükümetinin 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere, 2500 kilometreyi aşan uçak yolculuklarında bilet başına alınacak 45 avro ek çevre vergisi uygulamasında geri adım atması gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maliye Bakanlığı Devlet Sekreteri Jan Kees de Jager, yaptığı açıklamada, henüz yürürlüğe girmemesine rağmen, uygulamanın, AB üyesi ülkeler için geçerli değil iken Türkiye gibi bazı ülkeler için geçerli olmasını doğru bulmadığını bildirdi.

Devlet Sekreteri, Türkiye'deki önemli kimi tatil merkezlerini uçuşlar için 45 avro ek vergi alınacak olmasına karşılık, 2500 kilometreden daha uzak olan Kıbrıs, Kanarya Adaları gibi bölgelere bunun alınmamasının haksızlık olacağını belirtti.

2500 kilometreden az mesafeler için 11 avro öngörülmesine karşılık, bu uzaklığı aşan yerler için 45 avro alınmasında da önemli bir fiyat farkı bulunduğunu kabul eden Devlet Sekreteri de Jager, "Hükümet konuyu kesinlikle yeniden gözden geçirecektir" dedi.

Hollanda Hükümeti, 2008 yılı Bütçe Kanunuyla, Hollanda'dan uçakla yapılacak seyahatlerde, 1 Temmuz'dan itibaren bilet başına 11, 2500 kilometreyi aşan mesafelerde ise bilet başına 45 avro "ecotax" adı altında ek çevre vergisi alınmasını kararlaştırmıştı. Hükümet bu uygulamayla bütçeye yılda 350 milyon avro ek gelir sağlanmasını bekliyor.

Uygulamanın yürürlüğe girmesiyle, Amsterdam'dan İstanbul ve İzmir'e gidecek bir yolcunun 11 avro ek vergi ödeyecek olmasına karşılık, Antalya'ya uçacak bir yolcu 45 avro ödemek zorunda kalacak. Aynı şekilde Eindhoven'den Antalya'ya uçan bir yolcu 11 avro öderken, Amsterdam ile birlikte Groningen kentinden hareket edecek bir yolcu da yine 45 avro ödemek zorunda kalabilecek.

Uçak şirketleri ve seyahat kuruluşları, uygulamanın, uluslararası hava taşımacılığı anlaşmasına aykırı olduğu gerekçesiyle durdurulması için mahkemeye başvurmuşlardı. Ancak mahkeme geçen hafta açıkladığı kararında, hükümeti haklı bulmuş böyle bir uygulamayı yürürlüğe koyabileceği kararına varmıştı.

Hollanda'da, Schiphol Havaalanı yönetimi ve seyahat şirketleri, yolcuların özellikle yaz döneminde Hollanda havaalanları yerine, tatil uçuşlarını Düsseldorf, Köln ve Brüksel gibi havaalanlarına kaydırmasından kaygı duyuyor. Nitekim ülkenin iki büyük seyahat kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, yaz dönemi uçuşları için rezervasyonlarda Schiphol Havaalanında yüzde 5 azalma olduğunu bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious