Hollanda, islam karşıtı filmi yasaklayabilir

Hollanda, islam karşıtı filmi yasaklayabilir  .5287
  • Giriş : 03.03.2008 / 11:18:00

Hollanda'da yayın yapan Telegraaf gazetesi, Hollandalı vekil Geert Wilders'in Kur'an-ı Kerim karşıtı filmin yayınlanmasını yasaklamak için çalışma yaptığını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazete, hükümete yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, hukukçuların, filmi yasaklamak için yasal zemin olup olmadığına baktığını belirtti. Hükümet, gazetenin haberine ilişkin resmi bir açıklama yapmadı.

Ayrıca, gazete, hükümet ortaklarının filmin yasaklanmasına ilişkin girişime farklı baktığını yazdı. Ortaklardan Hristiyan Demokratlar, filmin yasaklanmasını isterken İşçi Partililer filmi "ifade özgürlüğü" çerçevesinde değerlendirip yayınlanmasını savunuyor.

İslam ve Kur'an-ı Kerim'e karşıt ifadeleri ile popülerlik kazanan Wilders, "Fitne" isimli 15 dakikalık bir film çekti. Kısa filmin yapımının bittiğni belirten Wilders, yayınlanması için televizyonlarla görüşüyor. Wilders, ayrıca, filmi internette de yayınlamayı planlıyor.

NATO GENEL SEKRETERİ ENDİŞELİ

Hollanda'da bu gelişmeler yaşanırken Afganistan'da bir grup da Wilders'i protesto etti. Mezar-ı Şerif'te toplanan Afganlılar, filmi protesto ederken Hollandalı askerlerin Afganistan'dan ayrılmasını istedi. Afganlılar, Hollandalı askerlerin ayrılmaması durumunda protesto gösterilerini daha da arttıracakları uyarısında bulundu. Afganistan'daki protestoların ardından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, filmin Afganistan'daki NATO askerlerin olumsuz tesiri olabileceği uyarısında bulundu. Scheffer, "Film yüzünden NATO askerleri kendilerini ateş altında bulmalarından endişe ediyorum. Bunu da söylemek ihtiyacı hissediyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious