Hollanda, Türkiye'ye sert önlemler istedi

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Hollanda Parlamentosu, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki müzakere sürecinin geleceğiyle ilgili AB Komisyonunun önerisinden çok daha sert önlemlerden yana olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Temsilciler Meclisinde bugün yapılan tartışmalar sırasında söz alan siyasi parti temsilcileri, Türkiye'nin, Ankara Protokolünün gereklerini yerine getirmeyerek, Kıbrıs Rum Cumhuriyetini tanımadığı ve limanlarını bu ülkeye açmadığı sürece, üyelik müzakerelerinin bazı başlıklarda askıya alınmasının yeterli olmadığını savundular.

Koalisyon ortaklarından Liberal Parti ile Sosyalist Parti, Özgürlükler Partisi ve Reformist Devletçi Partisi sözcüleri, Türkiye'ye karşı verilmesi hedeflenen mesajın, "müzakerelerin tamamen kesilmesine" kadar götürülmesini de önerdiler.
Siyasi parti temsilcileri, Dışişleri Bakanı Bernard Bot'un parlamentonun bu görüşü doğrultusunda, Türkiye'ye karşı önlemlerin kuvvetli bir şekilde sertleştirilmesinde, daha aktif bir rol üstlenmesini de istediler.

Dışişleri Bakanı Bernard Bot da, Türkiye'ye karşı, Kıbrıs Rum kesemini tanımaması ve limanlarını açmaması nedeniyle gösterilen bu tepkiyi anlayışla karşıladığını ve kendisinin de Türkiye için müzakerelerin sadece 8 başlıkta askıya alınması yerine, daha "etkili" olacak bir uyarı yapılmasından yana olduğunu belirtti. Bot, bu bağlamda askıya alınacak müzakere başlıklarının genişletilebileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Bot, Kıbrıs sorunun çözümünün Birleşmiş Milletler aracılığıyla yapılması gerektiğini de kaydetti.

Dışişleri Bakanı Bernard Bot, geçen pazartesi parlamentoya gönderdiği yazıda da Türkiye ile müzakere sürecinin, Ankara Protokolünün bu ülke tarafından uygulanmaması nedeniyle sertleştirilmesinden yana olduğunu bildirmiş, ancak sertleştirilmesini istediği önlemlerin neler olduğu hakkındaysa bilgi vermemişti.

Brüksel'de AB zirvesi öncesi gelecek pazartesi günü yapılacak Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye'ye müzakere süreciyle AB Komisyonunun 8 başlıkta müzakerelerin durdurulması tavsiyesiyle alınabilecek diğer önlemleri değerlendirmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious