Hollanda, 'yabancı' ifadesini sözlükten sildi

  • Giriş : 27.02.2008 / 14:25:00

Hollanda Uyum Bakanı Ella Vogelaar azınlıklardan sorumlu bakanlığa getirilmesinin birinci yıl dönümünde gelinen noktayı Cihan Haber Ajansı'na değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollanda'nın Parlamento Başkenti Lahey'deki bakanlık binasında, uyum kursları, İslam ve yabancı karşıtlarının kamuoyu yoklamalarındaki yükselişi, Almanya'nın çeşitli kentlerinde meydana gelen yangınlar, Adalet Bakanı Hirsch Ballin'in 'yabancı' kelimesinin kullanılmaması konusundaki görüşleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Vogelaar, Hollanda'ya sonradan gelenlerin dil öğrenimi için 500 milyon avroya yakın bir bütçe ayırdıklarını söyledi. "Hollandacayı iyi bilen vatandaşlarımız hiçbir zaman işsiz kalmaz" diyen Uyum Bakanı, özellikle yeni gelenlerin topluma katılma, kendini iyi ifade edebilme, kabiliyetlerini ortaya koyabilme, iş hayatına atılması için dil bilmelerinin şart olduğunu vurguladı.

Röportaj boyunca, 'yabancı' kelimesini kullanmayan Ella Vogelaar, Adalet bakanı Hirsch Ballin'in bu konudaki görüşlerine katıldığını vurguladı. Vogelaar, 'yerli - yabancı' gibi ayrımcılık ifade eden kelimelerin kullanılmaması gerektiğini ifade eden Adalet Bakanı'na tam destek vererek, şunları söyledi: "Aslında biz-siz, onlar-bizler gibi sözleri de kullanmamak gerekir. Bakan yerinde ve zamanında son derece önemli bir söz sarf etti. Ben bizatihi kendisini de arayarak tebrik ettim. Çünkü bu tür söylemeler ayrışımlara neden oluyor. İnsanlar uzun yıllar Hollanda'da ikamet etse de Hollanda'ya yeni gelse de bu ülkede yaşayan herkes Hollandalı."

Hollanda'da İslam karşıtı partilerin yükselişte olduğunu ortaya konan araştırmalara temkinli yaklaşan Uyum Bakanı, "Bu tür sonuçlar bizim daha iyi ve dinamik çalışmamıza yön verecektir. Biz kendi programımızdan taviz vermeden bildiğimiz doğrular ile uyum içerisinde iyi bir toplum için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu. Almanya'daki yangınlarla ilgili soruya cevap veren bakan, "Hollanda'da bu tür olaylar kesinlikle olmayacaktır" teminatını verdi.

Hollandalı Bakan, ülkede yaşayan Türklerden de haklarını iyi savunmaları için mutlaka Hollandaca öğrenmeye hız vermelerini istedi. Ella Vogelaar, Türklere "Hollanda'nın bir parçası olduklarını hiçbir zaman unutmasınlar" mesajını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious