Hollanda 'Fitne'ye onay verdi

Hollanda 'Fitne'ye onay verdi.10058
  • Giriş : 08.04.2008 / 07:55:00
  • Güncelleme : 07.04.2008 / 23:38:04

Hollanda'da bir mahkeme, İslam karşıtı filmiyle gündeme gelen Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders'in, İslam'ı eleştiren söylemlerde bulunabileceğine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hollanda İslam Federasyonunun (NIF), İslam karşıtı filmin yapımcısı Geert Wilders'ın, İslam'ı sürekli sert şekilde eleştiren ve basında da sıkça yer alan sözlerinin, toplumda düşmanlığa yol açtığını belirterek, bu ifadelerine son vermesi ve düzeltmesi istemiyle açtığı davada mahkeme, milletvekilinin, İslam hakkındaki görüşlerini dile getirmesinde sakınca olmadığına karar verdi.

Fitne adıyla yaptığı 16 dakikalık kısa İslam karşıtı filmiyle gündeme gelen Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, İslam'ı faşist bir ideoloji olarak nitelendirmiş ve kutsal kitap Kur'an-ı Kerim'i de Hitler'in Kavgam kitabıyla eş değerde gördüğünü bildirmişti. Geert Wilders, İslam karşıtı filminde de bu görüşlere yer vermiş ve Kur'an-ı Kerim'in teröre ve şiddete ilham kaynağı oluşturduğunu öne sürerek, Batı uygarlığını yıkmak istediğini savunmuştu.

Mahkemeye göre, Wilders'in İslam hakkındaki görüşleri kışkırtıcı bir içerik taşımakla birlikte, doğrudan, toplumda düşmanlık tohumlarının atılması ve Müslümanlara karşı şiddet uygulanmasını öne çıkaran, bunu savunan gibi bir özellik taşımıyor. Dolayısıyla milletvekili olarak bu tür görüşler açıklayabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious