Hollanda makamları 'vorteks’i itiraf etti

Hollanda makamları 'vorteks’i itiraf etti.13259
  • Giriş : 02.03.2009 / 09:53:00

Hollanda makamları, THY uçağından 2 dakika önce başka bir Boeing 757’nin alana indiğini doğruladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar 'İki iniş arasında en az 15 dakika olmalı' dedi.

TÜRK Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Hollanda'nın Schiphol Havaalanı yakınlarında kırıma uğrayan Tekirdağ uçağının düşüş nedeni olarak 'vorteks' ihmali giderek güçleniyor. Hollanda yetkili makamları iki uçağın inişi arasındaki iki dakikalık zamanın yetermli olduğunu savunarak 'vorteks' ihtimalini itiraf ettiler.

2 DAKİKA ZAMAN VERDİK

UZMANLAR, bazen havalimanına 10-15 dakika uçak indirilmeden 'vorteks'in yani bir tür türbülansın etkilerinin azalması gerektiğini belirtirken, Hollanda'da yayımlanan De Telegraaf gazetesine konuşan Schiphol Havaalanı kule yetkilileri, THY uçağından önce inen Boeing 757 tipi uçağın oluşturabileceği türbülansın kazaya neden olabileceği görüşüne katılmadıklarını bildirdiler. Hollandalı yetkililere göre, önceki uçak ile THY uçağının inişi arasında geçen iki dakikalık zaman güvenlik için yeterli.

EN AZ 15 DAKİKA VERİLMELİ

10 yıl önce benzer bir kazayı son anda atlatan pilot Volkan Sürmeli de 'Kaza büyük olasılıkla önden inen Boeing 777'nin arkasında bıraktığı vorteks nedeniyle meydana gelmiştir. Bu tip uçakların ardından en az 15 dakika alana uçak indirilmemeli. Maalesef yoğun trafik yaşanan alanlarda bu kurala uyulmuyor' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*