Hollanda sınır dışı politikasını değiştiriyor

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Hollanda parlamentosu, ülkede yasa dışı olarak bulunan yabancıların sınır dışı edilmesiyle ilgili politikanın değiştirilmesini benimseyen kararı kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Jan Peter Balkenende, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, hükümetin, yabancılar politikasının değiştirilmesini öngören parlamento kararına uyacağını bildirdi.

Balkenende, yabancılar politikasından sorumlu Bakan Rita Verdonk'un, yabancıların sınır dışı edilmesiyle ilgili görevinin Adalet Bakanlığına devredilmesinin kararlaştırıldığını, Bakanın entegrasyonla ilgili görevini sürdüreceğini belirtti.

Başbakan Balkenende, siyasi krizi, iş başında kalarak ve parlamentonun iradesine uyarak aşmak istediklerini kaydetti ve bunun ülkenin çıkarına olduğunu ifade etti.

Hollanda'da 22 Kasım seçimlerinden sonra oluşan parlamentoda Sosyal Demokrat İşçi Partisi, en az 5 yıldır bu ülkede yaşayan yabancıların sınır dışı edilmemesi ve bu kişilere bir kereye mahsus sürekli ikamet izni verilmesi yönünde önerge sunmuştu. Bu önerge, yeni meclisin ilk genel kurul toplantısında kabul edilmişti. Hükümet bu tavsiyeye uymayacağını açıklayınca, aynı parti bu sefer güven oylaması yapılmasını istedi. Bu önerge de sol partilerin desteğiyle kabul edildi. Hükümet bunun üzerine acil toplanma kararı aldı.

Bakanlar Kurulunda alınan karara göre, 2001'den önce iltica başvurusunda bulunan ve haklarında sınır dışı edilme kararı bulunan yabancılar sınır dışı edilmeyecek. Bu kişilere, içinde bulunduğu koşullar ve insani nedenler dikkate alınarak ikamet izni verilebilecek. Kararın bugün meclis tarafından tekrar tartışılması bekleniyor.

Hollanda hükümeti 2 yıl önce aldığı bir kararla 26 bin dolayında yabancının 3 yıl içinde sınır dışı edilmesini kabul etmiş ve bu karar, bazı çevrelerce İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük "toplu sınır dışı" kararı olarak yorumlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious