Hollanda'da Amerika Birleşik Devlet'lerini protesto için cinayet

Hollanda'da Amerika Birleşik Devlet'lerini protesto için cinayet .10817
  • Giriş : 11.09.2007 / 19:13:00

Cinayeti işleyen sanık olaydan hemen sonra yakalandı ve bugün yargıç karşısındaki ilk sorgulaması yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hollanda'da, 22 yaşında bir öğrenciyi geçen hafta sonunda tren istasyonunda baltayla öldüren 41 yaşındaki ABD vatandaşının, cinayeti, ülkesinin Irak işgalini ve Hollanda'nın da bu işgale verdiği desteği kınamak amacıyla işlediği bildirildi.

Savcılığın ve sanık avukatının yaptıkları açıklamalara göre, sanık, bugünkü ilk ifadesinde suçunu itiraf etti. ABD Hava Kuvvetlerinde asker olarak çalışmış ve daha sonra kendi isteğiyle ayrılmış olan Carlos H. adlı Amerikan vatandaşı, geçen hafta perşembe günü ikamet ettiği Groningen kentinden Roosendaal'a geldi. Bir otele yerleşen sanık, askeri kampın bulunduğu Roosendaal'da komando askeri öldürmek istiyordu ve bunun için iki gece kamp çevresindeki ormanlık alanda komando aradı, ancak bulamadı. Bunun üzerine cumartesi gece yarısı hiç tanımadığı 22 yaşında bir öğrenciyi tren istasyonunda bilerek ve isteyerek baltayla parçalayarak öldürdü.

Korkunç cinayeti işleyen sanık olaydan hemen sonra yakalandı ve bugün yargıç karşısındaki ilk sorgulaması yapıldı.

Verilen bilgiye göre, ailesi ve çevresiyle geçmişte sorunlar yaşayan sanık, 2002 yılında Hollanda'ya geldi ve Groningen kentine yerleşerek, burada bir Japon firmasında çevirmen olarak çalışmaya başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious