Hollanda'da cami sevinci

  • Giriş : 23.09.2007 / 18:55:00
  • Güncelleme : 23.09.2007 / 17:24:49

Hollanda'da 17 Şubat 2005 tarihinde temeli atılan Hollanda Diyanet Vakfı'na (HDV) bağlı Harderwijk Mehmet Akif Ersoy Camii kalabalık bir topluluğun katıldığı törenle resmen hizmete açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Törene T.C. Deventer Başkonsolosu Kadir Hidayet Eriş, Lahey Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavir Vekili ve Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı Fevzi Hamurcu, Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Hüseyin Çeliker, Harderwijk Belediye Başkanı John Berends, Türk İslam Kültür Federasyonu Başkanı Kasım Akdemir ve M. Akif Ersoy Camii Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erikçi, caminin kadın kolları başkanı Reyhan Kara ve davetliler katıldı.

Hafız İshak Danış'ın Kuran okumasıyla başlayan açılış töreninde bir konuşma yapan Abdullah Erekçi, cami yapımında özellikle kadınların takdire şayan çabalarının büyük rol oynadığını ve kendilerine şükran borçlu olduklarını söyledi. Erekçi, ardından caminin kadın kolları başkanı Reyhan Kara'yı kürsüye davet etti.

Kadın kolları başkanı Reyhan Kara da böylesine güzel bir günü paylaşmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, "Harderwijk kadınları olarak canla, başla çalıştık. Bundan sonrada katkılarımızı sürdüreceğiz. Camimizin buradaki birlik ve beraberliğimize olumlu katkıda bulunacağına inancım tamdır" dedi.

Açılışa davet edilen Plantage Kilesi Rahibi Herhart Geringa, davetten duyduğu memnuniyeti belirterek "Hollanda her zaman çok kültürlü, çok dinli ve hoşgörü ülkesi olmuştur. Burada Müslümanlar, Yahudiler, Hıristiyanlar, tüm dinler, bir arada yaşıyoruz. İkinci Dünya Savaşı sırasında Hollanda'da Yahudi kızı Anne Frank'ın yaşadıklarının bir daha yaşanmaması için sizlerle işbirliği yapmayı umuyorum" dedi.

"İstiklal Marşımızın yazarı ve 'Allah bize böyle bir daha istiklal marşı yazdırmasın' diyen şahsiyetin adını taşıyan caminin açılışı ile tarihi bir gün yaşıyoruz" diyen Türk İslam Kültür Federasyonu Başkanı Kasım Akdemir ise camilerin sadece ibadethane olmadığını aynı zamanda sosyal-kültürel faaliyetlerinde yapıldığı bir mekan olduğunu söyledi.

Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Hüseyin Çeliker de "Bugün bizim düğünümüz, aşkımız, bayramımız, ulvi günümüz. Bu camiden Allah Allah sesleri yükselecek'' şeklinde ateşli bir konuşma yaptı. Çeliker, davetliler arasında bulunan Harderwijk belediye başkanına, kilise temsilcilerine ve Hollandalılara seslenerek "Hepimiz Hollandalıyız, ayrılık-gayrilik yok. Bizden çekinmeyin. Bizim kalbimiz aşkla, sevinçle dolu. Gelin kucaklaşalım, insanlığı kurtaralım" dedi.

"Büyük beklentilerle inşasına başlanan bu eser tam bir Türk camisi oldu" diyerek sözlerine başlayan Harderwijk Belediye Başkanı John Berends, caminin Türklerin entegrasyona katkıda bulunarak toplumun bir biriyle kaynaşmasında büyük bir rol oynayacağını söyledi. 42 bin nüfuslu Harderwijk'te yaşayanların yüzde onunun yabancılardan oluştuğunu ve bunlarında 3 bin 800'ünün Türk olduğunu söyleyen Berends, hoşgörü ve diyalog çağrısında bulundu. Berends, "Kentimizde her dine mensup insanlar yaşıyor. Toplumsal barış için farklılıklarımıza değil bizi birbirimize bağlayan ortak değerlerimize bakalım yaşadığını diyaloga barışa ve hoşgörüye ihtiyaç var." diyerek herkesin her alanda topluma katılımını istedi.

"Dünyada tek bir din, tek bir kültür yok. Tüm ülkeler birer global mekandır'' diyen Lahey Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavir Vekili ve Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı Fevzi Hamurcu da "Camilerin birer ibadet alanı olmalarının yanı sıra aynı zamanda sosyal kültürel konularda da faaliyetler düzenleyerek halkın hizmetinde olan mekanlardır" dedi.

"43 yıldır özlemini çektiğimiz, aşımızdan artırarak vermiş olduğumuz yardımlarla yapmağa çalıştığımız, çocuklarımıza iyi bir miras bırakmaya gayret gösterdiğimiz, Harderwijk Mehmet Akif Ersoy cami inşaatımız, 2007 yılı itibariyle bitmiş bulunmaktadır" yazılı bilgi notu aldığını belirten T.C. Deventer Başkonsolosu Kadir Hidayet Eriş, notta belirtilen özveri, dayanışma ve gayretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Eriş, "Bizler de devlet olarak vatandaşlarımızın bu mutlu günlerinde yanında yer alıyor ve kendilerini kutluyoruz" dedi.

17 Şubat 2005'de temeli atılan ve 2007 yılında tamamlanan Mehmet Akif Ersoy Cami, 3 bin 500 metrekarelik alan üzerine kurulu. Toplam bin 263 kişi kapasiteli camide, 600 kişilik ibadet alanı, 450 kişilik konferans salonun ve 213 kişilik kadınlar kısmı yer alıyor. Cami, toplam 2 milyon 500 bin euroya mal oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious