Hollanda'da Gülen konferansı!

Hollanda'da Gülen konferansı!.8422
  • Giriş : 21.11.2007 / 13:16:00
  • Güncelleme : 21.11.2007 / 15:43:34

Erasmus Üniversitesi'nde Gülen'in günümüze bakış açısı tartışılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hollanda'nın köklü üniversitelerinden biri olan Erasmus Üniversitesi, "Barış içinde bir arada yaşamak: "Fethullah Gülen'in günümüz dünyasında barış teşebbüsleri" konferansına ev sahipliği yapacak.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki konferansın yankıları sürerken, 22-23 Kasım tarihlerinde Rotterdam'daki Erasmus Üniversitesi'nde, "Barış içinde bir arada yaşamak: Fethullah Gülen'in günümüz dünyasında barış teşebbüsleri" başlıklı, uluslararası bir konferans daha düzenlenecek. Konferansla ilgili olarak Diyalog Akademisi Müdürü Gürkan Çelik, şunları söyledi: "Diyalog eksenli akademik faaliyetler yapıyoruz. Hollanda'nın köklü üniversitelerinden Erasmus Üniversitesi'nde Gülen Hareketi konusunda bir konferans düzenliyoruz. Bu programın hazırlıklarına bir yıl önce başladık. Fethullah Gülen'in günümüz dünyasında barış teşebbüsleri, bu konferansta tartışılacak. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye, Ermenistan ve İsrail gibi ülkelerden 32 akademisyen bu konuda hazırladıkları tebliğleri sunacak ve müzakerelerde bulunacak. Konferansla ilgili bir İnternet sitesi hazırladık: www.gulenconference.nl. Buradan kayıt yaptırmak mümkün."

GÜLEN KONFERANSLARI

Gülen Hareketi konusunda ilk konferans, 12-13 Kasım 2005 tarihinde, ABD'nin Texas Eyaletindeki Houston şehrinde bulunan Rice Üniversitesinde düzenlendi. Bu ilk girişim, bahsi geçen üniversitenin bünyesinde yer alan Bonuik Dini Hoşgörüyü Araştırma ve Geliştirme Merkezi, Houston Üniversitesi'ne bağlı A. D. Bruce Dini Merkezi ve Texas İnançlar Arası Diyalog Vakfı tarafından gerçekleştirildi. "Çağdaş Dünyada İslam: Düşünce ve Uygulamada Fethullah Gülen Hareketi" konulu konferansta 23 tebliğ sunuldu, müzakereler yapıldı ve bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Aynı konu başlığı altında, 4-5 Mart 2006 tarihinde Texas Eyaletinin Dallas şehrinde bulunan Southern Methodist Üniversitesinde düzenlenen ikinci konferansta 14 akademisyen tebliğlerini sundu. 4-5 Kasım 2006'da Oklahoma Eyaletindeki Norman şehrinde bulunan Oklahoma Üniversitesinde üçüncüsü düzenlenen konferansta 18 tebliğin müzakereleri yapıldı. Bu serinin devamı olarak 3 Kasım 2007'de organize edilen dördüncü konferansta ise, Texas San Antonio'daki Texas Üniversitesi'nde 16 tebliğ sunuldu. Bu arada, 2-3 Kasım 2007'de Columbia Üniversitesi'nde düzenlenen, "Günümüz Türkiyesinde İslam" konulu konferansta da, 21 akademisyen ve araştırmacıdan bazıları, Gülen Hareketi ile ilgili tespitlerini paylaştı.

25-27 Ekim 2007'de Londra'da düzenlenen "Değişim içindeki İslam Dünyası: Gülen Hareketinin Katkıları" konulu konferansta konuşma yapan 49 akademisyenin tebliğleri, 14 kişilik bir editörler heyeti tarafından seçildi. 22-23 Kasım'da Rotterdam Erasmus Üniversitesi'nde düzenlenecek olan programda ise 32 tebliğ sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious