Hollanda'da Gülen rüzgarı esti

Hollanda'da Gülen rüzgarı esti.10810
  • Giriş : 31.10.2008 / 21:39:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 18:26:35

Van Agt, dinlerarası diyalogun aklıselim sahibi herkes için çok önemli olması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


"Erasmus ve Gülen: Barış ve Diyaloga İlham Verenler" sempozyumunda konuşan Hollanda eski başbakanı, Fethullah Gülen'in düşünceleri ve icraatları ile evrensel bir temsilde bulunduğuna dikkat çekti.

Hollanda'nın Rotterdam şehrinde bulunan Diyalog Akademisi, önemli bir sempozyuma daha ev sahipliği yaptı. "Erasmus ve Gülen: Barış ve Diyaloga İlham Verenler" konulu sempozyumun katılımcılarından biri de
Hollanda'da 1977-1982 yılları arasında Başbakanlık yapan Dries Van Agt'dı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapmak üzere davet edilen Van Agt, yaptığı konuşmada Fethullah Gülen ve Erasmus'un barış için son derece olumlu çalışmaları olduğunu belirtti. 1465 ile 1536 yılları arasında yaşayan kuzey Avrupa Rönesans'ının önemli ustası Rotterdamlı Erasmus'un fikirlerinin hep insan odaklı olduğunu söyleyen Agt, Fethullah Gülen'in fikirlerinin de Batı dünyası için büyük önem arz ettiğine dikkat çekti.

SEVGİ, SAYGI, ŞEFFAFLIK VE KARŞILIKLI KABULLENME, SOSYAL İNSİCAM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ DEĞERLERDİR. ERASMUS, HOLLANDA VE AVRUPA TARAFINDAN YAKİNEN TANINAN BİR ŞAHSİYETTİR. GÜLENİ İSE YENİ YENİ TANIYOR. GÜLEN'İN FİKİRLERİ BATI DÜNYASI İÇİN BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR. ÇÜNKÜ KENDİSİ İNSAN ENDEKSİ ÇALIŞMALARA ÇOK ÖNEM VERİYOR. SAVAŞLARA KARŞI OLDUĞUNU ESERLERİNDE GÖRÜYORUZ. BUNUN YANINDA BARIŞA DA BÜYÜK KATKILARI OLUYOR. BU AÇIDAN FETHULLAH GÜLEN ŞU ANDA DÜŞÜNCELERİ VE İCRAATLARI İLE EVRENSEL BİR TEMSİLDE BULUNUYOR. BU DA ONU TIPKI ERASMUS GİBİ GÜNÜMÜZDE ÖNE ÇIKARIYOR."

Van Agt, geçen Temmuz ayında NOVA televizyon programında Fethullah Gülen'le ilgili öne sürülen iddiaların bir karalama kampanyası olduğunu belirterek programı, talihsiz bir yayın olarak nitelendirdi.

GÜLEN, HOLLANDA'DA TANINMAYA DEĞER BİR ŞAHSİYET.... İNSANLARIN TANIMADIKLARI KİŞİLERİ ÖĞRENMELERİ İÇİN DE VAKİT GEÇ DEĞİL.. ÖZELLİKLE DE NOVA'DAKİ PROGRAM YAPIMCISI VE EDİTÖRLERİN ÖĞRENMEYE İHTİYACI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

"Diyalog, aklıselim sahibi herkes için çok önemlidir'' diyen Hollanda eski başbakanı Hollanda'da yaşayan Türk toplumuna da övgüler yağdırdı.

"HOLLANDA'DA 40 YILDIR YAŞAYAN TÜRKLER, HİÇBİR ZAMAN SORUNLARI İLE ÖNE ÇIKMADILAR. BANA GÖRE ÇOK BAŞARILILAR."

Program sonunda Dries Van Agt'a Hollanda Diyalog Akademisi tarafından plaket verildi.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*