Hollanda'da haftalık çalışma 40 saate yükseliyor

Hollanda'da haftalık çalışma 40 saate yükseliyor.14255
  • Giriş : 19.04.2008 / 17:10:00

Hollanda Ekonomi Bakanı Maria van der Hoeven, 38 olan haftalık çalışma saatinin 40'e çıkarılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hollanda'nın Lahey kentinde sendika temsilcilerinin de bulunduğu bir toplantıda konuşan Bakan Hoeven, 40 saatlik çalışma süresinin tekrar yürürlüğe girmesi gerektiğini ve izin günlerinin azaltılması gerektiğini vurguladı. Maria Van der Hoeven, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içerisinde en az saat çalışılan ülkenin Hollanda olduğunu söyledi. Hoeven "Tam saat çalışan bir işçi, eğer imkanlardan ve boşluklardan faydalandığı zaman yılda hemen hemen 880 saat paralı izin alabiliyor. Bu durum ise oldukça fazla." dedi. Bakan, işverenlerin ve işçilerin genel bahar toplantısında bu konuyu gündeme almalarını istedi. Bakan Hoeven, çalışma saatleri artmadan maaşlardaki yükselişi kaygı ile izlediğini belirterek, "Bu olay zaten enflasyonu arttırıyor. Bu maaş artışları kötü giden ekonomiyi daha da geriletecek." ifadelerini kullandı. Ancak sendikalar, yakıtta ve gıdadaki fiyat artışlarından dolayı yüksek maaş talebinde bulunuıyor.

FNV adlı sendikanın başkan vekili Agnes Jongerius, 2009 yılı için, eğer hükümetin KDV artışını devam ettirmesi durumunda şimdiki yüzde 3,5 düzeyindeki maaş artışının daha da arttıracağa uyarısında bulundu. Jongerius, "Ekonomi yürüyor, şirketlerin masrafları azaldı. Fakat diğer taraftan ise insanların alım gücü azaldı. Yapılması gereken bizim için ortada." diye bir açıklamada bulundu.

Bahar toplantısına katılacaklar arasında bulunan, Ekonomi Bakanı Hoeven, toplantıyı işçi sıkıntısının çözümü için kullanmaları için çağrısında bulundu. Hoeven, "İsçi sıkıntısı ve maaş artışı ekonomiyi, piyasayı dünyadaki kredi krizinden çok fazla etkileyecektir" diye belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious